Дома Здравје Генијални трикови кои ќе ве спасат доколку го изгорите јазикот

Генијални трикови кои ќе ве спасат доколку го изгорите јазикот

43
0


Скоро на сите барем еднаш ни се случило да го изгориме јазикот со храна…

Со цел што побрзо да го залечиме изгорениците, ви донесуваме неколку генијални трикови кои ќе го забрзаат целиот процес.

Земете коцка мраз и ставете ја на јазик или јадете сладолед. Ова ќе ви даде моментално олеснување и ќе го намали воспалението и ќе спречи понатамошно оштетување на ткивото. Ова е одличен трик за да ја хидрирате и навлажнете устата истовремено.

Медот има антибактериски и антиинфламаторни својства кои можат да помогнат во ублажување на чувството на печење. Ставете лажица мед во устата и почекајте малку пред да ја голтнете. Повторете го ова два до три пати за инстантно олеснување.

Јогуртот е еден од најдобрите домашни лекови за лекување на изгореници. Има смирувачки и ладен ефект. Земете една лажица јогурт и држете го неколку моменти пред да го проголтате.

Ставете малку шеќер на јазикот и оставете го да се раствори. Болката автоматски ќе исчезне.

Алое вера и нане имаат седативи и можат да смират разни видови изгореници, вклучувајќи го и изгорениот јазик.

Претходна објаваЛетно освежување: Вкусни коцки мраз во бои
Следна објаваТри правила за појадок кои ќе ви помогнат да изгубите тежина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име