Дома Живот Генијална домашна маска против брчки…

Генијална домашна маска против брчки…

284
0

Едноставно, брчките не можат да се избегнат, колку и да се трудиме – тие се нормални сведоци на наша возраст, кои на некои им се појавуваат порано, а на други подоцна.
Многу подобра варијанта доаѓа од кујната – можеме да ги направиме брчките помалку видливи , кожата сјајна и здрава , и што е најдобро за сите, не треба да трошиме многу пари на скапа козметика. Ќе биде доволно да ѕирнете во фрижидер и во кујнските фиоки и направете домашна маска за лице. Тајната е скриена во квалитетни состојки, и што е тоа подобро од она што го правите сами и од состојките што можете да ги јадете. Оваа маска за лице е наменета за сува и нормална кожа.
Состојки:
1 жолчка
лажица вазелин
лажица мед
лажица бадем, кокос или маслиново масло
Подготовка:
Ставете вода во поголема чинија и ставете ја на оган, во неа ставете помал сад со вазелин. Доволна ќе биде една минута да се стопи. Тргнете го од оган и измешајте ги жолчката, медот и маслото. Измешајте добро, истурете во садот во кој ќе ја задржите маската и оставете ја да се излади. Потоа чувајте ја маската во фрижидер.
Користење:
Нанесете ја маската на лицето навечер и држете ја еден час. Потоа исплакнете го лицето со млака вода и ставете ноќен крем.
Бидејќи за маската се користат природни состојки без конзерванс, а дел од неа е жолчка, трае пократко од купената козметика и погрижете се да ја користите во рок од еден месец и чувајте ја во фрижидер.

Претходна објава15 интересни факти за бебињата…
Следна објаваСедум начини мудро да ја користите кората од лимон…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име