Дома Здравје ГАСТРИТИС: 8 намирници кои ги ублажуваат симптомите!

ГАСТРИТИС: 8 намирници кои ги ублажуваат симптомите!

605
0

Гастритисот е хронична состојба каде што природните лекови можат да помогнат во ублажување на симптомите. Ова се 8-те најдобри намирници за гастритис.

Една од најчестите причини за гастритис е поврзана со лекови како што се аналгетици и аспирин. Факт е дека тие негативно влијаат на ѕидовите на желудникот.

Злоупотребата на алкохол, исто така, може да предизвика воспаление на гастричната слузница. Покрај тоа, ако уживате во големи количини на чај, кафе или газирани сокови на празен стомак, тоа на крајот може да доведе до гастритис.

Конечно, за гастритис, избегнувајте да јадете многу топла или ледена храна. Ова само по себе не е предизвикувачки фактор, но може да ги влоши симптомите на гастритис. Во контакт со слузницата на желудникот, оваа храна предизвикува иритација и болка.

Симптоми на гастритис

Ако забележите еден или повеќе од симптомите подолу, закажете состанок со гастроентеролог што е можно поскоро. Веројатно имате акутен гастритис.

Губење на апетит, особено наутро.
Чувство на болка или пецкање во стомакот.
Болка во пределот на стомакот или ребрата.
Повраќање, кое може да биде придружено со крв.
Присуство на крв во столицата.

8 намирници кои го смируваат гастритисот:

  1. Мед – секое утро, на празен стомак, пијте млака вода со 2 лажички мед во неа.
  2. Маслиново масло – наутро можете да испиете и една чаша млака вода во која сте промешале една лажичка маслиново масло.
  3. Црн или млад кромид – кромидот е моќен лек, но за некои може да ја влоши состојбата. Затоа, бидете внимателни кога земате.
  4. Овес – појадувајте овесна каша со лажица мед, состојбата со гастритис ќе се подобри.
  5. Мешавина за зачини за гастритис: земете една кафена лажичка семе од анасон, кардамон и цимет. Сето ова пропржете го во суво тавче околу 30 секунди, а потоа сомелете го во прав. Земете 1 лажичка после оброк.
  6. Црна сол – обидете се да користите црна сол 2 месеци, наместо вообичаената.
  7. Магдонос – исцедете малку сок, па додадете малку црна сол и малку бибер. Пијте 3 лажици од овој сок после секој оброк.
  8. Ѓумбир – пијте чај од ѓумбир, но една шолја дневно, не повеќе.

Диета за гастритис:

Покрај наведените намирници, можете да користите и јогурт со малку маснотии, овошје и храна со малку маснотии.

Ако имате гастритис, не консумирајте:

Алкохол
Кафе и чај
Газирани пијалоци
Производи од какао
Сок од портокал (и цитрус воопшто)
Црвено месо
Зачинета храна.
Дополнителни препораки

Пред сè, запомнете дека треба да избегнувате долги периоди без храна. Празен стомак во голема мера ќе ја зголеми непријатноста. Особено е важно да имате добар појадок, дури и ако не сте многу гладни.

Од друга страна, не заборавајте да пиете 8 чаши вода дневно. Доколку состојбата се влоши или продолжи, задолжително посетете лекар.

Претходна објаваТри намирници за жени во менопауза
Следна објаваДомашни лекови за помош при болки во грлото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име