Дома Health Габични инфекции на ноктите: Тешко и долго лекување!

Габични инфекции на ноктите: Тешко и долго лекување!

376
0

Габични инфекции на ноктите: Тешко и долго лекување!

Дури четвртина од населението во Европа го има овој постојан проблем вели д-р Мина Вујков, специјалист по дерматовенерологија на Универзитетот во Војводина и додава дека онихомикозата не е само естетски проблем, туку и психолошко оптоварување придружено со срам, стигматизација, намалување на самодовербата и менување на животни навики.

Фреквенцијата на габични инфекции на ноктите (професионално позната како онихомикоза) е тешко да се процени бидејќи болеста продолжува со минимална непријатност, а голем број пациенти никогаш не одат на лекар. Сепак, се верува дека дури четвртина од жителите на Европа го имаат овој постојан проблем.

 • Габичната инфекција е заразна болест, а може да се пренесе на други луѓе со користење на јавни базени, фитнес опрема, нестерилизирана опрема за маникир и педикир, користење туѓи крпи, папучи… Погодува на ноктите на рацете и нозете. , а зачестеноста на инфекциите на ноктите на нозете е многу поголема поради носење затворени чевли, потење, изложеност на влажни и недоволно дезинфицирани површини во спортските објекти. Проблемот е почест кај постарата популација, бидејќи на подоцнежна возраст циркулацијата се забавува, а растот на ноктите е побавен. Развојот на инфекцијата бара доволен број на спори и соодветна влезна точка, што претставува дури и мало оштетување на плочката на ноктите и околното меко ткиво. Затоа, ноктите кои биле трауматски изменети или изменети поради постоечка псоријаза или вродени нокти се особено подложни на инфекција.

Не користете туѓи пешкири, влечки, алатки за нокти…
Гел-лак е фактор на ризик
Факторите на ризик (генерално) вклучуваат претходно постоечки промени во структурата на ноктот, периферни васкуларни заболувања, ослабен имунитет и дијабетес, вели докторката.

 • Луѓето кои се изложени на зголемен ризик од габични заболувања на ноктите на рацете се луѓе чии раце се често изложени на вода во текот на денот, како работници во кујни и перални, чистачки, домаќинки… Трендот на маникири со гел-лакови ја зголеми зачестеноста на габични инфекции на ноктите кај помладите жени поради затворање на таблите за нокти и недоволна хигиена во салоните – предупредува д-р Мина Вујков.


Колку брзо напредува инфекцијата? Кои се првите знаци?

 • Најчесто, но не нужно, габичните инфекции на ноктите започнуваат како дискретна, јасно дефинирана бела или жолта дамка на страните или слободниот раб на ноктот, што лесно може да се занемари. Потоа промената полека се шири кон средината и коренот на ноктот, а во завршна фаза доведува до згуснување, промена на текстурата и бојата на целиот нокт, распаѓање, уништување, а повремено и отпаѓање на ноктната плоча.

Што се случува кога ги игнорираме овие промени? Кои се можните компликации?

 • Онихомикозата не е само естетски проблем, туку и психичко оптоварување за луѓето кои патат од неа. Често предизвикува срам, стигматизација, намалување на самодовербата и промени во животните навики. Во обид да го сокријат постоечкиот проблем, луѓето прибегнуваат кон негово прикривање со лак и затворени чевли, што доведува до дополнително влошување на ситуацијата. Дополнително, може да дојде до болна инфекција на кожата околу ноктите и деформација на ноктите, што дополнително доведува до враснување на ноктот со сите непријатности што ги носи. Оштетените нокти и кожата околу ноктите стануваат подложни на бактериски инфекции.

  Како се третираат габите и дали има смисла да се третираат дома, како што често се прави?
 • Многу е важна навремената дијагноза, која може да ја направи само лекар. Само половина од промените на ноктите се предизвикани од габична инфекција. Треба да се јавите кај вашиот лекар веднаш штом ќе ги забележите првите промени во вашите нокти или ќе ги почувствувате првите симптоми. Многу е важно да не се користат сами локални препарати против габи, бидејќи ако го користите, клиничката слика на болеста се менува и дијагнозата станува невозможна. Искусните лекари можат да претпостават дека се работи за габична инфекција на ноктите само врз основа на изгледот на ноктите, додека за да се потврди дијагнозата неопходен е таканаречен миколошки преглед. Плочата за нокти се струга така што смачканите делови од ноктот може да се гледаат под микроскоп. Потоа печурката се сее на посебна подлога, а резултатите се очекуваат за две недели. Со поставување на правилна дијагноза се избегнува непотребната употреба на антифунгални лекови.

  Колку долго трае третманот?
 • Третманот е напорен и долг процес, кој бара упорност и дисциплина, а обично трае од шест месеци до една година. Во зависност од напредната фаза на инфекцијата, таа може да се третира со локални антифунгални препарати. Нивното дејство го помагаат таканаречените кератолитици, односно препарати кои ја ексфолираат и разредуваат нокната плоча и овозможуваат подобро продирање на лекот до местото на инфекција. Локалните форми на третман вклучуваат и ласерска терапија и хируршка терапија. Во напредни случаи неопходна е системска терапија со антигабични лекови, сама или во комбинација со локална терапија, со редовни медицински прегледи.

  Кои би биле превентивните мерки?
 • За да се спречи инфекција, неопходно е стапалата да се суви, редовно да се средуваат ноктите, да не се користат туѓи додатоци за маникир, крпи и чевли, да се носат памучни чорапи кои можат да се перат на високи температури, да се користат влечки во затворени базени. Кога станува збор за превенција од болести на ноктите на рацете, треба да се користат ракавици при долготрајна работа во влажна средина. Исто така, важно е редовно да се контролираат и третираат состојбите што доведуваат до намалување на имунитетот.
Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК 2 МАЈ! Лудилото на денот за Раковите, но затоа Водолијата ја чека љубовно изненадување!
Следна објаваКолачиња со мед и ореви (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име