Дома Твој Готвач Вусна пита со праз и сирење, ќе ве воодушеви.

Вусна пита со праз и сирење, ќе ве воодушеви.

1033
0

Вусна пита со праз и сирење, ќе ве воодушеви.

Рецепт за вкусна пита со праз и сирење која можете брзо да ја подготвите, полнењето е

Состојки:
1 пакување готови 500гр,
450 гр сирење,
1/2 чаша фета сирење,
2-3 парчиња праз,
3 јајца,
100 мл масло,
1 шолја млеко,

Постапка:
Добро измијте го празот, потоа исецкајте го. Во тавче со малку путер или масло ставете го празот, динстајте го додека не омекне.

Во сад измешајте ги сирењето, празот и 1 јајце, зачинете со прстофат сол. Во друг сад измешајте 2 јајца, млекото и маслото, зачинете со малку сол.

Отворете го пакетчето готови кори и за секој ролат што ќе го направите ќе ви требаат 2 листа јуфки.


Подгответе ја тавата обложена со хартија за печење.


Лесно премачкајте ги корите со четката за премачкување со смесата од јајца и млеко, а со лажица распоредете го филот врз корите до краевите.

Цврсто се тркалаат и се прави ролат, се става во тавче на средина. Продолжете со премачкување на корите, филувајте и виткајте, па наредете ги околу во тавата.


Се пече на 200 степени додека не порумени, потребно е околу половина час до 40 минути, во зависност од рерната.

Претходна објаваОва е вистинската причина за гласното ‘рчење
Следна објаваЕве како најлесно да се ослободите од кашлицата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име