Дома Здравје Вртоглавицата може да биде симптом на овие три сериозни состојби

Вртоглавицата може да биде симптом на овие три сериозни состојби

713
0

Иако често е привремена состојба, вртоглавицата понекогаш значи дека е време за итна посета на лекар.

Вртоглавицата често доаѓа брзо и престанува исто толку брзо, навидум без причина. Податоците откриваат дека околу 18 милиони луѓе во Америка бараат медицинска помош секоја година поради вртоглавица. Понекогаш тоа може да биде симптом на сериозни состојби, а доколку не помине во рок од 15 минути, важно е да се побара итна медицинска помош.

Доколку се јави со други симптоми, може да биде причина за загриженост, открива др. Стивен Дотл, професор по клиничка аудиологија на здравствениот научен центар на Универзитетот во Тенеси и открива за какви опасни состојби може да се работи.

  1. Инфекции

Од добро познатите бактериски инфекции на увото до оние предизвикани од вирус, тие можат да предизвикаат проблеми во увото. Кога тоа ќе се случи, можете да го изгубите чувството за рамнотежа.

Симптоми кои можат да откријат инфекција на увото ако се појават со вртоглавица се:

губење на слух
болка во увото
тинитус
течност во увото
температура
Честопати, инфекцијата на увото предизвикува ненадејна вртоглавица и болка во увото, според професорот Комал Ашраф од Универзитетот во Мисури. Важно е да побарате лекарска помош бидејќи ако инфекцијата на увото не се лекува, може да се прошири на остатокот од телото и да предизвика губење на слухот.

  1. Проблеми со срцето

Иако не ги поврзуваме срцевите заболувања со вртоглавица, одредени состојби може да го ограничат протокот на крв во мозокот што ќе предизвика вртоглавица. Така, аритмиите, кои се јавуваат кога срцето чука пребрзо или премногу бавно, може да предизвикаат вртоглавица бидејќи мозокот не прима доволно крв.

Други симптоми на аритмии вклучуваат:

неправилни отчукувања на срцето
болка во градите
потење
чувство како срцето да „прескокнува“
Што да се прави? Ако мислите дека се работи за аритмии, треба веднаш да одите на лекар бидејќи тие можат да бидат фатални доколку не се лекуваат.

  1. Мозочен удар

Мозочниот удар се јавува кога нешто го блокира протокот на крв во мозокот, како што е таложење на наслаги. Ова може да предизвика различни симптоми, вклучително и вртоглавица. Еве на што друго треба да обрнете внимание:

вкочанетост на рацете, нозете или лицето
конфузија
тешкотии во зборувањето
тешкотии при одење
ненадејна и силна главоболка
Со сите овие симптоми, важно е нивното ненадејно појавување. Дефинитивно е неопходно веднаш да се побара итна помош за лекарите да можат да ја дијагностицираат состојбата. Откако ќе се постави дијагнозата, лекарот ќе одлучи како да се лекува.

Ова се помалку сериозни причини за вртоглавица

Иако може да биде последица на здравствени проблеми, понекогаш причината може да бидат секојдневните промени во телото и тоа е честа причина. Дотл наведува дека нема за што да се грижи.

Низок крвен притисок : Кога има нагло опаѓање на крвниот притисок, мозокот не добива доволно крв, како резултат на тоа може да почувствувате вртоглавица.

Дехидрација : кога не пиете доволно вода, волуменот на крвта и крвниот притисок се намалуваат, бидејќи мозокот не примил доволно хранливи материи. Ако седнете и испиете малку вода, ќе се чувствувате подобро.

Шеќер во крвта: кога е низок, мозокот не добива доволно гликоза за да функционира правилно. Ова може да доведе до вртоглавица.

Затоа е важно да се следат и други симптоми покрај вртоглавицата и навремена посета на лекар за да се спречи развојот на посериозни проблеми.

Претходна објаваОмлет пица, започнете го денот со оптимизам
Следна објаваОДЛИЧНА ВЕСТ ОД АМЕРИКА: Одобрениот лек за Алцхајмерова болест доаѓа во Европа…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име