Дома Светски дестинации Впечатлива глетка: Во езерото е поставен најчудниот споменик во Европа

Впечатлива глетка: Во езерото е поставен најчудниот споменик во Европа

643
0

Оваа вилушка широка 1,3 метри и висока 8 метри сега има статус на една од највисоките вилушки во светот (верувале или не, ги има повеќе – во Мисури и Колорадо, САД).

На брегот на Женевското езеро на швајцарско-француската граница се наоѓа слаткиот град Веве.
Создаден е за мирен одмор, прошетки покрај езерото и уживање во погледот на идилата која ве опкружува, но и џиновската вилушка која штрчи од езерото.

Да, добро прочитавте: огромна вилушка излегува од Женевското Езеро во овој дел од брегот. Необичен споменик наречен La Fourchette е подигнат во 1995 година како дел од 10-годишнината од Алиментариумот, градскиот музеј посветен на исхраната. Направен е од швајцарскиот уметник Жан-Пјер Кауг.

Можеби ова е и паметна атракција за град кој се гордее со својата гастрономска понуда, бидејќи доколку доволно долго уживате во глетката, можеби ќе огладнете и ќе се упатите во некој од локалните ресторани.

Покрај споменикот, во градот Веве, задолжително посетете го и музејот посветен на Чарли Чаплин, кој живеел во овој град од 1952 година до неговата смрт во 1977 година.

Не сите беа воодушевени од оваа привлечна глетка, па вилушката навреме беше извадена од езерото. Потоа поминаа 10 години и луѓето очигледно сакаа чудни стари скулптури, па потпишаа петиција со барање да бидат вратени во езерото.

Локалните власти го одобриле и сега во овој град повторно можете да уживате во оваа необична атракција. Инаку, оваа вилушка широка 1,3 метри и висока 8 метри сега ужива статус на една од највисоките вилушки во светот.

Претходна објаваМесо со печурки и домати во рерна – оригинален рецепт
Следна објаваДенеска се празнува Ѓурѓовден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име