Дома Здравје Во овие делово од телото се таложат најмногу масни наслаги

Во овие делово од телото се таложат најмногу масни наслаги

203
0

Висцералните маснотии се по „опасни“ од поткожните маснотии бидејќи се складираат подлабоко во телото и влијаат на нашето здравје.

Овој вид на масти е активен, што значи дека може да ја промени хемиската рамнотежа во телото, што доведува до хронични заболувања. Исто така, може да се акумулира околу виталните органи и да влијае на нивната способност да функционираат.

Новите студии покажаа дека дури и малите количества маснотии во „проблематичните области“ можат да бидат загрижени. Џени Френсис-Тоусон откри за кои делови од телото треба да бидеме загрижени кога станува збор за вишокот маснотии и какви проблеми може да предизвика.


Вратот и лицето

Вишокот маснотии во оваа област може да биде знак за зголемен ризик од срцеви заболувања. Една американска студија покажа дека колку е поголем вратот, толку е поголема веројатноста да имате високи нивоа на LDL („лош“ холестерол). Истражувачите веруваат дека обемот на вратот поголем од 35 сантиметри кај жените и 43 сантиметри кај мажите укажува на поголем ризик од срцеви заболувања и срцев удар.

Маснотијата на вратот може да изврши притисок врз главните дишни патишта, што го отежнува дишењето. Ова може да биде особено отежнувачки во текот на ноќта бидејќи го зголемува ризикот од апнеја при спиење, мозочен удар и депресија. Покрај тоа, таквите луѓе имаат голема веројатност да ‘рчат гласно.

Рацете

Зголемувањето на маснотиите на рацете може да биде знак за зголемување на маснотиите низ телото и предупредувачки знак дека треба сериозно да размислите за севкупното губење на тежината за да го одржите вашето здравје .

Вишокот маснотии на рацете обично укажува на дебелина и висок индекс на телесна маса. Знаеме дека дебелината е предизвикана од лошата исхрана и секој што се бори со маснотии во оваа област веројатно има масни наслаги и на други делови од телото.

Околу колковите

Дебелината, исто така, го зголемува ризикот од други здравствени проблеми, како што се депресија, срцев удар, дијабетес тип 2, мозочен удар, болки во зглобовите, срцеви заболувања, рак и прерана смрт, така што ова е знак за предупредување да се обидете да направите промени во животниот стил. .

Бутовите

Истражувачите откриле дека луѓето кои имаат маснотии во мускулите на бутовите имаат 34 отсто поголем ризик за развој на срцева слабост во споредба со оние кои немаат вишок маснотии во оваа област. Експертите зад оваа студија веруваат дека оваа интрамускулна маст, исто како и стомачната маст, е активна, предизвикувајќи воспаление во телото и предизвикува имунолошкиот систем да напаѓа наместо да се брани.

За жал, ова може да доведе до срцев удар и развој на дијабетес тип 2.

Стомакот

Не треба да се грижите ако имате малку сало околу стомакот поради што избегнувате кратки или тесни кошули, тоа е сосема нормално и не предизвикува никакви здравствени проблеми. Проблемите се јавуваат кога ќе почнеме да складираме премногу висцерални масти во пределот на стомакот.

Често завршува во вашиот црн дроб каде што се претвора во холестерол. Холестеролот лесно влегува во крвотокот, ги затнува артериите и предизвикува зголемен ризик од срцеви заболувања, срцев и мозочен удар, висок крвен притисок.

Претходна објаваКако да се опоравите од ГИХТ со правилна исхрана
Следна објаваПолнети Компири – Рецепт

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име