Дома Здравје ВОСПИТУВАЧКО ВОСПАЛЕНИЕ НА МОЧЕН Меур Ова се најчестите причини зошто постојано се...

ВОСПИТУВАЧКО ВОСПАЛЕНИЕ НА МОЧЕН Меур Ова се најчестите причини зошто постојано се враќа!

265
0

Обично се појавува ненадејно и знаете дека имате инфекција на мочниот меур ако чувствувате печење или болка при мокрење. Најчесто го предизвикуваат бактеријата ешерихија коли и други ентеробактерии. За лекување, важно е да се препознае навреме, но треба да се намалат и ризиците кои водат до оваа перзистентна инфекција.

Кога не внесувате доволно течности во текот на денот, поретко уринирате, а бактериите се исфрлаат од мочниот меур преку урината.

Долго ја задржувате урината – ако страдате кога одите во тоалет или не го испразните целосно мочниот меур при мокрењето, тоа може да доведе до размножување на бактериите.

Сте оперирале – може да дојде до воспаление на мочниот меур доколку сте направиле хируршка процедура и ви бил вметнат катетер.

Зголемена простата – мажите кои имаат потешкотии да го испразнат мочниот меур може почесто да добиваат инфекции.

Употреба на влошки – кога се користат влошки поради менструација или инконтиненција и се менуваат поретко, постои зголемен ризик од локално формирање на бактерии, а потоа и во мочниот меур.

Најчести симптоми

  • Чувствувате болка или печење при мокрење
  • Заматена урина
  • Одите во тоалет почесто од порано
  • Имате болки и грчеви во долниот дел на стомакот
  • Болка во бубрезите
  • Висока температура
Претходна објаваПроблем кој повеќе го забрзува стареењето отколку пушењето
Следна објаваКаков вид риба треба да консумирате за да го одржите вашето срце здраво?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име