Дома Health Воспаление на простатата – сè што треба да знаете

Воспаление на простатата – сè што треба да знаете

348
0

Воспаление на простатата – сè што треба да знаете

Простатитис е воспаление на жлездата на простатата, која се наоѓа под мочниот меур и го опкружува уретрата. Може да биде акутна или хронична , а симптомите вклучуваат болка во долниот дел на стомакот и/или перинеумот, тешкотии и болки при мокрење и ејакулација, како и често мокрење.

Простатитисот може да биде предизвикан од бактериска инфекција , но понекогаш причината не е јасна.

Ако сте маж на возраст над 50 години и имате симптоми на простатитис, не сте сами. Простатитисот е еден од најчестите проблеми со простатата кај мажите постари од 50 години. Иако оваа болест е често бенигна , таа може да биде многу непријатна и да влијае на квалитетот на животот.

Простата

За да го разберете простатитисот, прво мора да знаете што е простата. Простатата е жлезда која се наоѓа под мочниот меур и ја опкружува уретрата. Неговата главна функција е производство на течност од ејакулатот, која се меша со спермата што доаѓа од тестисите.

Простатитисот може да се појави во две различни форми: акутен и хроничен. Акутниот простатитис се јавува ненадејно и обично е предизвикан од бактериска инфекција. Симптомите се тешки и вклучуваат болка во долниот дел на стомакот, треска, отежнато мокрење и често мокрење.

Хроничниот простатитис се јавува постепено и може да трае со месеци или дури со години. Симптомите се помалку интензивни, но се константни и може да вклучуваат болка во долниот дел на стомакот, тешкотии и болка при мокрење и ејакулација и често мокрење.

Нервозни Црева – Раздразливо дебело црево

Причини за простатитис

Причините за простатитис може да бидат различни и понекогаш тешко да се утврдат. Ова може да се должи на фактот дека симптомите се слични на други болести или затоа што бактериите што ја предизвикуваат инфекцијата не можат да се најдат. Сепак, постојат некои познати причини за простатитис кои вклучуваат:

Бактериски инфекции: најчеста причина за простатитис е бактериска инфекција. Бактериите можат да навлезат во простатата преку уринарниот тракт и да предизвикаат воспаление.

Необјаснети причини: понекогаш не може да се открие причината за простатитис. Оваа форма на простатитис се нарекува неинфективен или идиопатски простатитис.

Стрес и напнатост: Стресот и напнатоста може да влијаат на мускулите и жлездите во карлицата, што може да доведе до воспаление на простатата.

Повреда: Повреда на карлицата или уринарниот тракт може да доведе до воспаление на простатата.

Недостаток на физичка активност: седентарен начин на живот и недостаток на физичка активност може да предизвикаат стрес на мускулите и жлездите во карлицата, што може да доведе до воспаление на простатата.

Имунолошки нарушувања: Некои болести кои влијаат на имунолошкиот систем, како што е дијабетесот , може да го зголемат ризикот од воспаление на простатата.

Накратко, причините за простатитис можат да бидат различни и понекогаш тешко да се утврдат.

Симптоми на простатитис

Симптомите на простатитис може да варираат во зависност од видот на воспалението и времетраењето на болеста. Сепак, некои од почестите симптоми се:

Болка во долниот дел на стомакот и/или перинеумот: оваа болка може да биде силна или блага и може да се чувствува како притисок или печење.

Тешкотии и болка при мокрење: Ова може да вклучува чувство дека уретрата не се празне целосно, како и чувство на печење или болка при мокрење.

Често мокрење: луѓето со простатитис чувствуваат потреба за често мокрење, дури и ноќе.

Болни ејакулации: Оваа болка може да биде силна или блага и може да се чувствува како притисок или печење.

Ејакулација со необичен мирис или боја: ејакулата може да има потемна боја или да има необичен мирис доколку има инфекција.

Замор и треска: Луѓето со простатитис може да се чувствуваат уморни и да имаат треска.

Претходна објаваНервозни Црева – Раздразливо дебело црево
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 21 АПРИЛ! Скорпиите се сомневаат во верноста на партнерите, Вагите имаат деловен успех!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име