Дома Здравје Вода со лимон или оцет? Што е поздраво да се пие на...

Вода со лимон или оцет? Што е поздраво да се пие на празен стомак?

512
0

Начинот на кој го започнувате утрото го поставува расположението за целиот ден. Покрај избалансиран појадок, експертите едногласно препорачуваат да пиете чаша течност 30-40 минути пред оброк: ова помага да се „придвижи“ телото и да се прилагоди на продуктивниот ден.
Најлесната опција е вода, но можете да изберете и нешто поинтересно. Некои од најпопуларните додатоци на вода се јаболков оцет и сок од лимон. Што е покорисно од тоа и на кого ваквите пијалоци во принцип се контраиндицирани, прочитајте подолу.


Сок од лимон.


Лимонот е одличен извор на витамин Ц, моќен природен антиоксиданс. Го штити телото од оштетување на слободните радикали, спречува воспалителни реакции, го забавува процесот на стареење, ја хидрира кожата и и дава природен сјај. Лимонот е богат со пектин, кој е неопходен за одржување на правилна рамнотежа на цревната микрофлора и раст на „добри“ цревни бактерии.Лимонската вода помага во детоксикација на организмот, особено кога се пие на празен стомак, и има моќни антимикробни и антивирусни својства.

Јаболков оцет.


Јаболков оцет е силно антибактериско средство, го спречува растот на патогени микроби во телото и акумулацијата на липополисахариди. Овие токсини, пронајдени во цревата, предизвикуваат воспалителни процеси и можат да предизвикаат сериозни гастроинтестинални заболувања. Оцет ги разложува протеините во нивните составни делови – аминокиселини. Аминокиселините помагаат во управувањето со хормоните на стресот. За време на распаѓањето на протеините, се формира триптофан, кој го ослободува нашиот главен извор на енергија и радост – серотонин. Овој „хормон на среќата“ ви помага да се опуштите и да го подобрите расположението. Јаболков оцет го подобрува варењето, ја нормализира работата на цревата и го забрзува метаболизмот. Кога се разредува во вода и се зема пред оброк, оцетот може да спречи појава на киселина и да ја изедначи pH вредноста на организмот – особено важен за оние кои пијат повеќе кафе или јадат многу слатки.


Што е покорисно?


Ако го споредиме бројот на својства корисни за организмот, јаболков оцет несомнено води.

Јаболковиот оцет ефикасно делува на сите телесни системи, помагајќи да се решат голем број на различни здравствени проблеми и да се обезбеди превенција од болести. Сепак, оцетот е поагресивна супстанца од лимонот, затоа е контраиндициран за луѓе со голем број гастроинтестинални заболувања, како и за луѓе со чувствителна гастрична или интестинална мукоза.

Претходна објаваПлодови на вечна младост и здравје: Еве зошто кивите треба да бидат дел од вашата дневна исхрана!
Следна објаваЗагатка: Колку тигри можете да најдете на фотографијата? Решението е во самиот линк…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име