Дома Health Внимавајте: Овие намирници негативно влијаат на крвната слика

Внимавајте: Овие намирници негативно влијаат на крвната слика

365
0

Внимавајте: Овие намирници негативно влијаат на крвната слика

Влијаат на здравјето

Докторот Томи Мишел, кој е специјализиран за здрава исхрана, објасни која храна може да го загрози нашето здравје.


Сланина

  • Сланината со векови е сакана поради својот уникатен и вкусен вкус, но малкумина ги сфаќаат здравствените ризици кои можат да го придружуваат прекумерното консумирање сланина. Сланината може да биде толку богата со маснотии што може да доведе до блокада на артериите. Високото ниво на заситени масти промовира воспаление кое може да предизвика дехидрација на клетките на кожата и да придонесе за атеросклероза, постепено стеснување на крвните садови што доведува до срцев или мозочен удар. Затоа е важно да сме свесни колку сланина внесуваме во организмот. Од парчиња сланина што се користат како преливи за салата до сендвичи со сланина и сирење, овој вид месо е присутен во широк спектар на јадења. Со тоа што сега ќе направите добар избор, можете да избегнете сериозни здравствени последици подоцна во животот – рекол докторот.

Путер

  • Путерот е прекрасен начин за ароматизирање на храната и неговата разновидност ја прави очигледна основна храна во повеќето кујни. Може да се користи за сè, од задоволства за печење до додавање вкус на солените јадења. Сепак, негативната страна на користењето на путерот е тоа што високите нивоа на заситени масти може да доведат до затнување на артериите и несакани нивоа на холестерол доколку се консумираат во умерени количини. Затоа, умереноста е клучна кога станува збор за консумирање путер. Без разлика колку е вкусен путерот, познавањето на здравствените ризици поврзани со него ќе ви помогне да го одржите вашето тело здраво и подготвено за се – додава Томи Мишел.

Ако сакате да го намалите количеството путер што го консумирате или да најдете поздрави замени, ви се отворени неколку опции. Една опција е да се префрлите на млечен намаз со малку маснотии со намалени заситени масти. Исто така, постојат вегански намази кои се специјално дизајнирани да ги заменат во рецепти, како што е маргаринот направен од јаткасти плодови, семиња, па дури и растенија како маслиновото масло. Дополнително, ако рецептот бара стопен путер, може да се користи сос од јаболка – многу готвачи котристат банани кога печат колачи, мафини и други слатки задоволства.

Колачиња

  • Бисквитот се јаде низ целиот свет, како вкусен прилог после ручек и вечера или како ужина во текот на денот. Иако изгледаат мали и безопасни, бисквитите често се многу калорични, што ги прави важен дел од секој план за здрава исхрана. За жал, состојките како путер, павлака, сол и шеќер ги прават овие задоволства богати со заситени масти и натриум, две работи кои можат да го зголемат ризикот од развој на кардиоваскуларни болести доколку се консумираат прекумерно. Јадењето премногу бисквити исто така значи дека имате поголема веројатност да консумирате извори на транс масти, кои се поврзани со затнување на артериите и други здравствени последици. Сè на сè, важно е да се запамети дека бисквитите не се инхерентно лоши – исто како и сè друго што се консумира умерено, рече докторот.

Јадењето бисквити може да биде одличен начин да се занесете и да ви даде енергија, меѓутоа, ако вашата цел е да одржувате здрав начин на живот, можеби ќе сакате да направите некои промени во начинот на кој уживате во нив. Едноставен предлог би бил да изберете интегрални бисквити или оние направени со други житарки здрави за срцето наместо традиционалните.

Полномасно млеко и сирење

Полномасното млеко и сирењето претставуваат вистински здравствен предизвик за поединците и општеството, бидејќи млечните производи толку често се користат во многу од храната што ја јадеме. Премногу од овие производи може да доведе до блокирање на артериите, што е главната причина за мозочен и срцев удар – две од водечките причини за смрт во развиените и земјите во развој. Затоа е важно да одредите точно колку млеко и сирење треба да консумирате секој ден пред да се вратите на вашата нормална исхрана. Здравствените експерти предлагаат да го ограничите внесот на млечни производи на не повеќе од 2 порции дневно, додека повеќето од нив да ги замените со здрави алтернативи како млеко од соја или бадемово млеко.

CRP во дијагнозата на воспалителниот процес


Намалувањето на количината на полномасно млеко и млечни производи во нашата исхрана може да биде одличен начин за подобрување на целокупното здравје. Една ефективна стратегија е да се намали големината на порциите. На пример, наместо да јадеме обична шолја јогурт на ден, би можеле да избереме големина на една порција. Исто така, би можеле да се одлучиме за нискомасни верзии на популарни млечни производи како што се обезмастено млеко или грчки јогурт кои се богати со протеини, но со помали масти. Дополнително, алтернативите кои не се млечни како што се млекото од соја, кокос, овес или бадем обезбедуваат подеднакво вкусна замена без додадените заситени масти и холестерол кои се наоѓаат во традиционалните млечни производи, препорача докторот.

Претходна објаваСПАСЕТЕ ОД РЕУМА: Овој природен лек докажано ја отстранува болката, а вие го имате дома!
Следна објаваПОГАЧИЦИ СО ЛУК! Неодоливо и вкусно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име