Дома Health Внимавајте: Овие навики доведуваат до побелена коса

Внимавајте: Овие навики доведуваат до побелена коса

369
0

Внимавајте: Овие навики доведуваат до побелена коса

Што всушност се случува? Пигментот меланин, кој го содржат фоликулите на косата, почнува да бледне со текот на времето. Но, зошто ова му се случува на некого на млада возраст? Експертите од Columbia Asia Hospital Whitefield велат: „Откривањето на основната причина зошто човекот е сив, на која возраст е сиво и што му недостига, е многу важно, особено на почетокот на овој феномен“.


Овие фактори придонесуваат за предвремено побелување на косата:

Генетика

Исто како и вашата висина, бојата на очите и сè друго над што немате контрола, вашата генетска структура игра огромна улога во одредувањето дали ќе имате седа коса на млада возраст. Д-р Типирнени вели: „Значи, мораме да разбереме дека ако вашите родители или баби и дедовци имале предвремено побелена коса, поголема е веројатноста да ја имате на помлада возраст. И ќе биде дури и побрзо отколку што го добија нивното, бидејќи генетиката е програмирана да напредува во следната генерација“.

Недостатоци во исхраната

Според докторот. „Сепак, витаминот Б12 е најголемиот виновник кога станува збор за опаѓање на косата на млада возраст, бидејќи е поврзан со состојба наречена пернициозна анемија.

Во случај на пернициозна анемија, вашето тело не е во состојба да апсорбира соодветна количина на витамин – затоа ги ослабува клетките на косата и производството на меланин. Сепак, ова не се сите лоши вести. Иако изгледа дека нема одмор, докторот е оптимист и вели: „Постојат истражувања и докази кои велат дека по додавањето на овие витамини во исхраната може да дојде до повторна пигментација на косата“.

Стресот

Ако веќе сте некој под хроничен стрес, голема е веројатноста дека ќе почнете да седите прерано. Без разлика дали се работи за домашен живот обременет со анксиозност или преоптовареност и умор, за жал, тоа ќе го земе својот данок на вашата коса, предизвикувајќи праменчињата да паѓаат многу побрзо од вообичаеното. Студиите открија врски помеѓу стресот и осиромашувањето на матичните клетки во фоликулите на косата; во едноставни термини, ако сте постојано вознемирени, поголема е веројатноста да добиете седа коса на млада возраст. Затоа, ставете се на прво место и оставете ги врските, работните места, луѓето кои лошо влијаат на вашата психа.

Хормонална нерамнотежа

Ако имате илузија дека може да добиете болест на тироидната жлезда само кога сте постари, тогаш жал ни е што ве разочараме и ви кажуваме дека може да добиете на која било возраст. Исто така, малку познат факт: Хормоналната нерамнотежа, особено предизвикана од нарушување на тироидната жлезда, може да биде водечка причина за предвремено побелување, а д-р Типирнени се согласува: „Ако има нарушување на тироидната жлезда, тоа исто така може да го влоши побелењето на косата“, таа објаснува, додавајќи дека „ако се коригира хормоналната рамнотежа, тоа може да доведе до повторно пигментација на косата“.

Автоимуни болести
Автоимуните болести се застрашувачки поради многу причини, а за жал, не помага ниту имунолошкиот систем на телото што ги напаѓа сопствените клетки – всушност, може да предизвика седа коса на млада возраст, бидејќи истото го прави и со клетките на косата. Ова е особено застапено во случај на алопеција и витилиго, каде што заболените го губат пигментот во косата на многу млада возраст, а понекогаш и целата коса.

Пушењето

Покрај сите сериозни, негативни ефекти од пушењето, почнувајќи од кардиоваскуларни проблеми до рак, пушењето е поврзано и со предвремено побелување на косата. Тоа е затоа што пушењето ги стеснува крвните садови и го намалува протокот на крв во фоликулот на косата, а со тоа го намалува пигментот во косата. Покрај тоа, сите лоши состојки во цигарите можат да ја оштетат вашата коса, а со тоа предвреме да предизвикаат седа коса.

Претходна објаваКАРДИОЛОГОТ ОТКРИВА КОГА ТРЕБА ИТНО ДА ОДИТЕ НА ЛЕКАР! Доколку го забележите овој симптом додека лежите на грб, вашето срце не е во ред
Следна објаваНајчесто се јавува кај деца до пет години: Што е BRNU вирусот и како да се препознаат симптомите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име