Дома Health Внимавајте – зимата го „стега“ срцето

Внимавајте – зимата го „стега“ срцето

354
0

Внимавајте – зимата го „стега“ срцето
Студот, маглата и влажноста предизвикуваат стеснување на крвните садови, па има недостиг на кислород кој го „храни“ срцето.

Ненадејната изложеност на студ кај кардиоваскуларните пациенти може да доведе до спазам на веќе стеснетите крвни садови и да предизвика ангинална болка (болка во градите). Луѓето кои ги имаат овие здравствени проблеми веќе знаат како да препознаат напад на ангина: досадна болка во средината на градниот кош што ја покрива површината на дланката и трае неколку минути.
Болката може да се прошири на вратот, долната вилица и двете рамења, иако почесто на левата внатрешна страна на надлактицата и подлактицата. Понекогаш може да биде зафатена и десната рака, како и задниот дел помеѓу лопатките.

Што е тахикардија и колку е опасна

Оние кои имаат ангина пекторис или имале срцев удар се најмногу склони кон напади на ангина. Сепак, оставањето топла соба во минус може да предизвика ангинален напад дури и кај очигледно здрави луѓе.


Поради стеснувањето на крвните садови, има недостаток на кислород кој го пумпа срцето, што се рефлектира во нервните завршетоци во срцевиот мускул, па пациентот го чувствува тоа како болка. Болката во ангина не мора секогаш да биде силна и остра. Пациентот може да има чувство на непријатност во градите, печење, тешко, прободување или гушење.

Болката во ангина не се смета за моментална болка од неколку секунди, ако пациентот ја опишува како боцкање со игла, ако е поврзана со дишењето, ако е локализирана на мала површина од површината на јаболчната коска на прстот, или ако трае со часови.

Ангинален напад најчесто се јавува при напор, качување по скали, на студ, возбуден, после оброк или цигара. Тешко е за пациентите да разликуваат ангина болка од болка што најавува срцев удар.

Претходна објаваАлкохолен оцет – најмоќниот сојузник на секоја снаодлива домаќинка
Следна објаваДневен хороскоп за среда 8 ФЕВРУАРИ! Бикот открива тајна, Девицата неправилно ги вложува парите, а еве кој следи позитивни промени во кариерата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име