Дома Your Chef ВКУСНО И ФИНО: ПЕЧЕНИ КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ

ВКУСНО И ФИНО: ПЕЧЕНИ КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ

747
0

ВКУСНО И ФИНО: ПЕЧЕНИ КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ

Сочните компири од рерната знаат да бидат толку вкусни што ги засенуваат сите јадења на масата. Еве како се подготвуваат:

Состојки:

8 компири

1 црвен кромид

5 лажици павлака

150 гр полномасно сирење Гауда

сол

свежо мелен пипер

Подготовка:

  1. Компирите се мијат и се варат со кора 20-30 минути (во зависност од големината на компирот). Во секој случај не смее да се превари бидејќи тогаш тешко ќе се издупчи и ќе се распадне.
  2. Со лажица извадете го центарот на компирот, оставајќи половина сантиметар граница.
  3. На масло се пропржува ситно сечканиот кромид. Во сад измешајте го издлабениот дел од компирот, пржениот кромид, павлаката и околу 100 грама рендано сирење. Зачинете со сол и бибер.
  4. Со смесата наполнете ги издлабените компири, ставете ги на хартија за печење во поголем плех, посипете ги со остатокот од сирењето и по желба во секое парче притиснете парчиња печурки или друг зеленчук.
  5. Се пече во рерна на 200 степени околу 20-30 минути додека компирот не добие убава жолтеникава боја.
Претходна објаваЛуѓето со оваа крвна група живеат најдолго
Следна објаваСКОЛИОЗА КАЈ ДЕЦА – СИМПТОМИ, ДИЈАГНОЗА, ТРЕТМАН

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име