Дома Живот Ви треба повеќе енергија? Подобрете ја циркулацијата!

Ви треба повеќе енергија? Подобрете ја циркулацијата!

791
0

Понекогаш се чувствувате целосно исцрпено и безволно, а вашата работа е слаба? Ова често се должи на проблеми со циркулацијата, кои главно се предизвикани од нискиот крвен притисок.

Нискиот крвен притисок не е опасен, но може да биде многу непријатен. Нејзините последици, како што се губење на концентрацијата, исцрпеност и замор, сериозно го нарушуваат квалитетот на животот. ЛЈ&З предлага неколку едноставни „лекови“ за овие болести.

Ставете перница под главата Кога одите во кревет, ставете неколку перници под главата и тилот за да не биде премногу нагло преминот од лежечка во стоечка положба. На овој начин ќе избегнете вртоглавица.

Завршете го туширањето со ладна вода Наизменично туширањето со топла и ладна вода ги зајакнува крвните садови. Поради брзите промени на температурата, тие потоа брзо се шират и се собираат, што го олеснува прилагодувањето на надворешните влијанија.

Туширањето секогаш завршувајте го со ладна вода. Ефектот ќе биде уште подобар ако ја масирате кожата во правец на срцето со сува четка. Ладното туширање на рацете и нозете го активира и нервниот систем и го зголемува крвниот притисок.

Јадете помалку и почесто Крвниот притисок е најнизок во текот на првиот час по оброкот. Паѓа затоа што на органите за варење им е потребна крв за да ја извршуваат својата функција. Овој ефект е послаб ако јадете помали порции храна.

Избегнувајте алкохол Алкохолот има неколку негативни ефекти: го поттикнува исфрлањето на течностите од телото, ја попречува работата на центарот за рамнотежа во мозокот и го успорува срцето. Покрај тоа, негативно влијае на малите нерви кои се одговорни за стеснување на крвните садови, предизвикувајќи влошување на симптомите на нарушувања на циркулацијата.

Дозволено е солено Солта за јадење ја врзува течноста во телото, што малку го зголемува крвниот притисок. Појакиот појадок и солените јадења, како што се чорбите, ќе ви помогнат да се чувствувате подобро.

Вежбајте секој ден Секое движење придонесува за зголемување на крвниот притисок. Качете се по скалите наместо да се возите со лифт, до работа со велосипед, а не со автомобил. Ако успеете да одвоите половина час три пати неделно за фитнес тренинзи (пливање, возење велосипед, брзо одење, џогирање), наскоро ќе се чувствувате многу подобро.

Претходна објаваПет кратки совети против стрес
Следна објаваДали сте заборавени? Имате бурен животен синдром

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име