Дома Health ВИ СЕ ПОЈАВИМАЛА ЦИСТА НА ВРАТОТ ИЛИ ЗАД УВОТО: Тогаш МОРА ДА...

ВИ СЕ ПОЈАВИМАЛА ЦИСТА НА ВРАТОТ ИЛИ ЗАД УВОТО: Тогаш МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ ОВА, ослободете се по природен пат!

2369
0

ВИ СЕ ПОЈАВИ МАЛА ЦИСТА НА ВРАТОТ ИЛИ ЗАД УВОТО: Тогаш МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ ОВА, ослободете се по природен пат!

Поткожните цисти на одредени делови од телото се многу честа појава. Ако и вие се мачите со нив, дознајте што можете да направите без да морате да одите „под нож“

Лезии на кожата


Кога ќе им се појави грутка на вратот, грбот или зад увото, луѓето обично паничат, стравувајќи дека се работи за нешто многу страшно. Но, најчесто не е, особено ако цистата се појавила на делови од телото кои не се блиску до лимфните јазли.

Доколку не се санира навреме, овие израстоци бараат хируршка интервенција, по што во проблематичната област остануваат грди лузни.

Епидермоидните цисти не се загрижувачки, но ако се случи да пукнат или да се заразат, посетете лекар.

Меѓутоа, ако се преземат итни мерки, можно е да се избегне операција. Дознајте кои препарати од природата можат да ви помогнат да се ослободите од грутките:

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет е одличен за борба против цисти, ја штити кожата од бактерии и го спречува развојот на инфекции. Нанесете оцет на местото и покријте го со газа. Повторете ја постапката секој ден 7 дена.

Глуварче

Една лажица глуварче измешано со цвет дење и ноќе е одлична во борбата против инфекцијата. Ставете ја смесата во врела вода 45 минути, а потоа процедете ја смесата и пијте ја четири пати на ден до 10 дена. Нанесете го директно на цистата.

Алое вера

Алое вера се користи како смирувачко средство за кожата. Можете да ставите сок од алое директно на вашата кожа, или можете да го пиете.

Млеко

Одличен е за отстранување на цисти, само натопете кесичка чај во млеко и ставете ја на цистата преку ноќ. Со повторување на третманот, цистата ќе се намали и ќе исчезне.

Мед и банани

Пастата од мед и банана е одлична за отстранување на цисти. Само нанесете го на местото и покријте го со крпа, преку ноќ.

Рицинусово масло

Ставете рицинус директно на кожата, покријте го со топла, влажна крпа и оставете да делува преку ноќ.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 20 МАРТ! Следат нови деловни можности за Девиците, а Вагите имаат одличен ден за љубов!
Следна објаваВИСТИНСКИ ЛЕДЕНИ КОЦКИ: БРЗА ТОРТА, ИДЕАЛНА ЗА СЕКОЈА ПРИГОДА (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име