Дома Здравје Витаминот Ц не штити од настинки, тој е сосема бескорисен: наместо тоа...

Витаминот Ц не штити од настинки, тој е сосема бескорисен: наместо тоа земете го овој минерал

1386
0

Истражувачите докажаа дека витаминот Ц не е најдобриот додаток во борбата против настинката. Наместо тоа, треба да ја збогатите вашата исхрана со овој минерал.

Додека повеќето луѓе се обидуваат да добијат што е можно повеќе витамин Ц за време на сезоната на настинки и грип и да го додадат овој додаток во нивната исхрана, истражувачите веруваат дека е целосно бескорисен.

Научниците анализирале податоци од 67 студии за да откријат што се покажало како најефективно средство во борбата против настинката.

Според една студија објавена во „Canadian Medical Journal“, традиционалните лекови како што се женшен, гелови за ублажување и лекови за кашлица немаат јасни придобивки, додека антибиотиците прават повеќе штета отколку корист.

Исто така, тие докажаа дека само конзумирањето на цинк може да помогне во превенција и третман на инфекции.

„Во најмалку два теста, докажавме дека децата кои земале 10 до 15 милиграми цинсулфат дневно имале помала стапка на настинки и помалку отсуства од училиште поради настинки“, рече д-р Мишел Алан од Одделот за семејна медицина на Универзитетот во Алберта.

Иако студијата била спроведена на деца, истражувачите потврдиле дека нема причина зошто цинкот делува само на деца, а не и на возрасни.

Што се однесува до витаминот Ц, научниците истакнаа дека најпопуларниот витамин во светот, за кој се верува дека е најдобар во борбата против вирусите и бактериите, нема никакво влијание врз обичните настинки, освен што може да го скрати времетраењето на инфекцијата. .

Тие забележуваат дека витаминот Ц е диететски антиоксиданс и може да ги неутрализира ефектите на слободните радикали и да ја поддржи одбраната на имунолошкиот систем.

„Најдоброто решение за спречување на ширењето на вирусот е да ги миете рацете и да консумирате цинк“, заклучил д-р Алан.

Лековите како што се ибупрофен и парацетамол можат да бидат корисни за намалување на треската, додека земањето мед го смирува воспаленото грло.

Претходна објаваОслободете се од болката: Еве што да правите кога имате враснат нокт
Следна објаваНаправете го тестот и дознајте – дали сте под стрес?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име