Дома Здравје Витамини кои ја подобруваат функцијата на мозокот

Витамини кои ја подобруваат функцијата на мозокот

887
0

Многумина од нас ја обвинуваат технологијата за слабата меморија. Исто така, постојат разни други причини кои би можеле да бидат виновни за нашиот „мрзлив мозок“, како што се седечкиот начин на живот, загадувањето, па дури и храната.

Сепак, внесот на хранливи материи игра важна улога во дефинирањето на здравјето на нашиот мозок.

Правилната исхрана е исклучително важна за правилното функционирање на нашиот мозок. Ако има недостаток на хранливи материи во нашата исхрана, тоа не само што влијае на нашиот здравствен систем, туку и ја намалува функцијата на нашиот мозок.

За да може нашиот мозок да функционира лесно, многу е важно да ја прилагодиме нашата исхрана, вклучувајќи ги есенцијалните витамини во нашата исхрана, особено оние кои се корисни за нашиот мозок.

Еве неколку витамини кои можат да ви помогнат да го подобрите развојот на мозокот и да ја зголемите моќта на меморијата:

Витамин Е

Познато е дека витаминот Е е добар витамин за нашата кожа и коса. Исто така, конзумирањето храна богата со витамин Е исто така ќе ја подобри функцијата на мозокот.

Овој витамин е познат како антиоксиданс, за кој се вели дека се бори против првата фаза на Алцхајмерова болест. Бадемите, зелениот лиснат зеленчук, сончогледовото масло и лешниците имаат високи количини на витамин Е.

Витамин Б комплекс

Витаминот Б помага во раниот развој на мозокот. Додавањето витамин Б во нашата секојдневна исхрана, исто така, помага во активното функционирање на мозокот и на крајот во подобрувањето на меморијата.

Се смета дека губењето на меморијата кај постарите луѓе е предизвикано од неправилно внесување на храна богата со витамин Б. Храната како што се јајцата, месото и спанаќот е богата со витамин Б.

Витамин Б-12

Недостатокот на витамин Б-12 е поврзан со оштетување на нервите, губење на меморијата, промени во расположението и ментална ретардација.

Витаминот Б-12 е суштинска хранлива материја потребна за формирање на милеин, кој пак е важен за формирање на слоеви околу нервните влакна кои делуваат како изолација. Овој витамин се наоѓа во месото како свинско, говедско, риба и јагнешко месо.

Витамин Б-6

Витаминот Б-6 е важен за функционирањето на невротрансмитерите и за нормалниот развој на мозокот. Недостатокот на витамин Б6 ја намалува концентрацијата и доведува до краткорочно губење на меморијата.

Други симптоми вклучуваат депресија и лошо расположение. За да добиете доволно резерви на витамин Б-6, јадете грав, морков, леќа и семки од сончоглед.

Претходна објаваЕкспертите ја открија најдобрата терапија против стрес
Следна објаваПире од три вида зеленчук (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име