Дома Health Витамини Б6 и Б12 – Храна за еластични вени

Витамини Б6 и Б12 – Храна за еластични вени

282
0

Витамини Б6 и Б12 – Храна за еластични вени

Чувството на „тешки нозе“ поради проширени вени е присутно кај повеќето луѓе, но може да се реши, тврди виенскиот професор Хадемар Банкхофер, специјалист за исхрана.

Во телото треба да се внесат супстанции кои ги зајакнуваат ѕидовите на вените и венските залистоци кои ја изгубиле својата еластичност, поради што циркулацијата на крвта е отежната.

За да може сврзното ткиво на ѕидовите на вените да остане еластично, треба да се консумираат витамините Б6 и Б12 , кои се најзастапени во целосната храна, печурките и киселата зелка.

Дали твоите образи се црвени? Еве зошто тоа се случува

За вените да бидат силни, важни се амино киселините пролин и глицин, кои се наоѓаат во рибата, производите од соја и гравот.

За да може вените да останат млади, потребен им е колаген , а за телото да го произведе во доволна количина, потребен му е цинк. За таа цел, д-р Банкхофер препорачува конзумирање на пченка и корен зеленчук.

Вените ги зајакнува витаминот Ц , кој најмногу го има во киселото овошје, магдоносот и пиперките.

Претходна објаваЗнак за ДЕМЕНЦИЈА што се јавува во устата: Доколку го почувствувате ова, обратете се на ДОКТОР!
Следна објаваЗошто е добро да се пие јогурт?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име