Дома Здравје Витамините и суплементите ќе ви користат само ако ги користите правилно

Витамините и суплементите ќе ви користат само ако ги користите правилно

760
0

Додатоци во исхраната за зајакнување на имунитетот одамна престанаа да бидат „додатоци“ за посебни состојби на телото и станаа нешто како чипс или тик-так бонбони. Секогаш ги имаме во чантата, фиоката или џебот и одвреме-навреме ставаме барем по една таблета во устата.

Многумина од нас честопати сами посегнуваат по витамини или минерали, мислејќи дека нивното консумирање е добро за нас. Сепак, експертите предупредуваат дека овие хранливи состојки треба да се земаат умерено и да се препознаат симптомите на недостаток на одредени витамини и минерали, а потоа по препорака на лекарот да се заменат.

Има многу симптоми кои укажуваат на недостаток на одредени витамини во организмот, но ние сакале или не, не ги забележуваме. Сомнително е дали во дневните оброци се внесуваат доволно витамини и минерали или треба да се зголеми внесот со фабрички препарати. Разновидната исхрана обезбедува добро снабдување со сите витамини и минерали.

Меѓутоа, дали тоа е доволно првенствено зависи од квалитетот на консумираната храна и дневните потреби на организмот.

Потребите се поголеми во процесот на раст и развој, во посебни услови: бременост и болест, со зголемен напор, покачена температура и влажност поради лачењето на повеќе пот. Витаминот Ц и препаратите од железо се меѓу најбараните суплементи во аптеките и продавниците за здрава храна.

Сигурни знаци за дефицит на витамин Ц во телото се физички замор, летаргија, недостаток на апетит, бледа кожа, болки во мускулите и коските, зачестеност на настинки и главоболки, меки непца, подложност на инфекции и модринки, отежнато дишење, варење, кожа и капиларна слабост, раздразливост, несвестица, хроничен замор.

Витаминот Ц најчесто недостасува кај пушачите, луѓето кои прекумерно консумираат црно кафе, чај и алкохол. Зголемената телесна температура тројно го зголемува нивото на витамин Ц во организмот, па затоа треба да се зема за време на вирус или настинка. Железото е една од најважните хранливи материи во телото.

Основната улога на железото е снабдување со кислород до живата клетка во телото. Се проценува дека 20-30 проценти од жените имаат недостаток на железо. Недостатокот на калиум, магнезиум и други електролити може да предизвика грчеви во мускулите.

Несоницата е аларм за недостаток на магнезиум, цинк и амино киселини. Калциумот е најзастапениот минерал во човечкото тело. Недостатокот на калциум е релативно чест, а зголемениот внес е исклучително важен во некои периоди од животот – за време на растот и во староста.

Недоволниот внес на калциум доведува до забрзано губење на коскената маса, што е чест случај кај жените во постменопауза. Тоа е и причина за остеопороза.

Витаминските препарати треба да се земаат само врз основа на дијагностициран недостаток и утврдени недоволно количество во организмот.

Пред да одлучите да купите суплементи, важно е да знаете дека сите витамини и минерали во телото имаат врска на комуникација и натпревар, или синергизам и антагонизам.

На пример, витаминот Ц секогаш треба да се зема заедно со биофлавоноиди бидејќи нивниот ефект е синергетски. Витаминот Е секогаш треба да се зема со селен.

Калциумот и магнезиумот секогаш треба да се земаат во сооднос два спрема еден бидејќи тоа е нивната физиолошка врска во организмот. Магнезиумот го штити таложењето на калциум во телото, особено во уринарниот тракт.

Витаминот Д е потребен за целосна ресорпција на калциумот Гама-линоленската киселина мора да се зема со омега-3, бидејќи постојаното внесување на омега-3 во поголеми дози – ако не земаме GLA – ќе доведе до разредување на крвта.

Ако човек има недостаток на железо, треба да се зема со витамин Ц, фолна киселина и витамин Б12, бидејќи само така правилно ќе се ресорбира. Важно е да се напомене дека понекогаш треба да ги погледнете антагонистите на железо – бакар и цинк – кои можат да „украдат“ – го врзуваат железото, така што ниту една замена за железо нема да биде ефикасна.

Во напливот на сите можни препарати, дозволете професионалец, фармацевт или нутриционист да ви помогне при купувањето.

Кога купувате витамини за деца, изберете ги оние кои се вкусни и пријатни за земање за детето да ги прифати и секако витамините кои се наменети за деца бидејќи нивниот состав и концентрација се соодветни за нивната возраст. При изборот, важно е да се изберат оние кои содржат железо во форма на ферофумарат, што кај децата нема да предизвика потемнување на забите.

Нема да погрешите ако изберете витамин Ц со „временско ослободување“ или временско ослободување кога купувате витамин Ц. Бидејќи витаминот Ц е еден од најнестабилните витамини, изборот на витамин Ц со временско ослободување ќе обезбеди телото да ги задоволи дневните потреби за витамин Ц.

Направете чекор понатаму и секогаш пијте витамин Ц со биофлавоноиди бидејќи тие се синергисти, па нивниот ефект ќе биде максимален.

И што е најважно, нема да погрешите ако изберете витамин Ц за вашиот дневен додаток. Секогаш пијте витамини од Б-комплексот сите заедно бидејќи тие имаат максимален ефект кога сите се заедно, освен ако не е потребна индивидуална доза.

Калциумот секогаш земајте го со магнезиум, а минералите со оние кои се хелирани, односно врзани со амино киселини.

Претходна објаваДомашен оксиметар
Следна објаваРЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Десерт со јаткасти плодови и капучино

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име