Дома Your Chef ВИСТИНСКИ ЛЕДЕНИ КОЦКИ: БРЗА ТОРТА, ИДЕАЛНА ЗА СЕКОЈА ПРИГОДА (РЕЦЕПТ)

ВИСТИНСКИ ЛЕДЕНИ КОЦКИ: БРЗА ТОРТА, ИДЕАЛНА ЗА СЕКОЈА ПРИГОДА (РЕЦЕПТ)

862
0

ВИСТИНСКИ ЛЕДЕНИ КОЦКИ: БРЗА ТОРТА, ИДЕАЛНА ЗА СЕКОЈА ПРИГОДА (РЕЦЕПТ)

Ледените коцки се фина, сочна чоколадна кора со вкусен бел, млечен крем прекриен со чоколадо.

Состојки:

5 јајца

5 лажици брашно

5 лажици шеќер

1 лажица какао

700 мл млеко

250 гр шеќер

13 лажици брашно

250 гр маргарин

300 мл вода

150 гр шеќер

30 мл сок од лимон

150 гр чоколадо

СНИКЕРС ТОРТА без печење – ПОСНА И МРСНА ВЕРЗИЈА Совршена комбинација од чоколадо, карамела и кикирики(ВИДЕО)

Подготовка:

Кора: се матат 5 јајца со 5 лажици шеќер и 5 лажици брашно и се додава 1 лажица какао. Се соединува и се пече патишпањот. Печете прво на 180 степени околу 10 минути и уште 5 минути на 220 степени.

Фил: сварете 700 мл млеко со 250 гр шеќер и додадете 13 лажици брашно. Гответе како пудинг. Во изладениот фил додадете го маргаринот маргарин и изматете го кремот додека не стане пенест.

Прелив: зовријте 300 мл вода со 150 гр шеќер и додадете го сокот од еден лимон.

Прелијте го преливот врз кората и премачкајте со крем. Над сè ставете ја чоколадната глазура.

Глазура: растопете 150 гр чоколадо со 2 лажици млеко и една лажица масло.

Претходна објаваВИ СЕ ПОЈАВИМАЛА ЦИСТА НА ВРАТОТ ИЛИ ЗАД УВОТО: Тогаш МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ ОВА, ослободете се по природен пат!
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК 21 МАРТ! Шармантните Близнаци денес доминираат на сите полиња, а овој знак го чека патување!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име