Дома Здравје Вистина или мит? Ова се 7 најчести заблуди за високиот крвен притисок

Вистина или мит? Ова се 7 најчести заблуди за високиот крвен притисок

205
0Ако кај вас или кај некој од вашето семејство е дијагностициран висок крвен притисок, важно е да знаете како да разликувате факти од митови за оваа вообичаена и сериозна здравствена состојба.

Високиот крвен притисок е главен фактор на ризик за кардиоваскуларни болести и влијае на 30-40 проценти од општата популација. Еве ги најчестите заблуди кога станува збор за оваа сериозна здравствена состојба.

1. Високиот крвен притисок не ми претставува проблем затоа што се чувствувам добро
Вистина е дека не можете да „почувствувате“ висок крвен притисок, дури и кога тој тивко и подмолно му штети на вашето тело и го зголемува ризикот од срцев удар и мозочен удар, оштетување на бубрезите и други сериозни здравствени проблеми што се развиваат доколку не го лекувате високиот крвен притисок.

2. Високиот притисок е неопходен дел од процесот на стареење
Точно е да се каже дека ризикот од висок крвен притисок се зголемува со возраста, но тоа не е резултат на процесот на стареење. Високиот крвен притисок е сериозна состојба која бара постојан мониторинг и третман.

3. Кога започнав да земам лекови за крвен притисок, тој се врати во нормала, така што повеќе не ми требаат лекови
Ова е една од најчестите заблуди од кои започнуваат луѓето со висок крвен притисок. Тие ќе ги земат лековите доволно долго за да се нормализира притисокот, но не доволно долго за да остане под контрола. Високиот крвен притисок е хронична состојба што треба да се следи , третира и редовно да се следи од доктор за цел живот.

4. Штом добијам висок крвен притисок нема повеќе помош
Високиот крвен притисок е состојба на која можат да влијаат промените во животните навики: здрава исхрана, регулација на телесната тежина и лесна физичка активност како што е пешачење и, се разбира, лекови.

5. Ако ја сменам исхраната и почнам да вежбам, ќе се ослободам од високиот крвен притисок
Многу луѓе успеаја да го намалат крвниот притисок со регулирање на нивната тежина, здрава исхрана и вежбање. Сепак, ова не значи дека откако ќе успеете да ги вратите вредностите во нормала, можете да престанете со здравите животни навики , и уште поважно е дека не смеете да престанете да го контролирате крвниот притисок и покрај тоа што вредностите се уредни некое време.

6. Ако ја отстранам солта од исхраната, крвниот притисок ќе се врати во нормала
Отстранувањето сол од вашата исхрана е добар прв чекор, но тоа не е доволно. Лекарите препорачуваат насочени диети на пациенти со висок крвен притисок кои помагаат во намалување на високиот крвен притисок.

7. Луѓето кои редовно вежбаат и здраво се хранат не мора да се грижат за висок крвен притисок
Некои луѓе имаат силни генетски предиспозиции за развој на висок крвен притисок и покрај тоа што се во добра форма и јадат здрава исхрана може да имаат висок крвен притисок. Лошите животни навики не се секогаш причина за висок крвен притисок

Претходна објаваНаучете како да разладите просторија без климатизација!
Следна објаваЗошто петок е нашиот омилен ден во неделата?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име