Дома Health Висок крвен притисок: Внимавајте на предупредувачките знаци – во вашите стапала

Висок крвен притисок: Внимавајте на предупредувачките знаци – во вашите стапала

508
0

Висок крвен притисок: Внимавајте на предупредувачките знаци – во вашите стапала

Високиот крвен притисок се јавува кога силата на протокот на крв во и низ крвните садови е преголема. Крвниот притисок од 120/80 или помал се смета за нормален. Меѓутоа, ако достигне 130/80 или ја надмине оваа бројка, се смета за висок крвен притисок. Ако вашиот крвен притисок е 180/110 или повисок, важно е веднаш да побарате лекарска помош.

Зошто високиот крвен притисок е „тивок“ убиец?
Високиот крвен притисок, познат и како хипертензија , не покажува никакви симптоми. Затоа често го нарекуваат „тивок убиец“. Според Американското здружение за срце (АХА), многу луѓе со висок крвен притисок не ни знаат дека го имаат. Знаците и симптомите често се мешаат со нешто друго, што резултира со одложена дијагноза и третман. Ова, пак, го зголемува ризикот од срцеви проблеми, вклучувајќи срцев удар и мозочен удар, пишува Тајмс .

Вашите стапала може да откријат некои знаци
Постојат моменти кога високиот крвен притисок може да се појави во телото. Кога ќе почувствувате симптоми, тоа е обично затоа што крвните садови околу вашето тело се оштетени.

Се вели дека многу од компликациите се јавуваат во долниот дел од телото, кој ги вклучува нозете и стапалата. Високиот крвен притисок може да ги оштети артериите и крвните садови во долниот дел од телото. Ова често може да предизвика слаба циркулација во нозете. Поврзана состојба се нарекува периферна артериска болест (ПАД).

Според Клиниката Мајо, ПАД е честа состојба во која стеснетите артерии го намалуваат протокот на крв во рацете или нозете. Ова се случува затоа што нозете и рацете не добиваат доволно крв за да ги задоволат потребите. Ова може да предизвика болка во нозете при одење (клаудикација) и други симптоми. Еден од симптомите на оваа состојба е студените стапала. Ова може да се случи заедно со ладни раце, велат американските експерти за напредна нега на стапалата и глуждовите.

„Црвени или сини прсти, пецкање на стапалата и неочекувано опаѓање на косата на нозете може да укажуваат на проблеми со циркулацијата“, пишуваат тие.

Други вообичаени симптоми на хипертензија
Британската фондација за срце наведува некои од симптомите кои можат да се појават поради тивка болест.

  • заматен вид
  • крварење
    од носот – отежнато дишење
  • болка во градите
  • вртоглавица
  • главоболки

Како да го регулирате високиот крвен притисок?
Постојат многу начини за контрола и регулирање на високиот крвен притисок. Иако вашиот лекар може да ви препише некои лекови, секогаш можете да барате природни лекови за да се лекувате.

СОВЕТ: 5 пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен притисок

Ова вклучува одржување на здрава телесна тежина, редовно вежбање, здрава исхрана, намалување на сол во исхраната и избегнување на нездрави навики кои вклучуваат ограничување на алкохолот и откажување од пушење .

Храна која треба да се избегнува
Националната здравствена служба на ОК (NHS) објаснува: „Колку повеќе сол јадете, толку е повисок вашиот крвен притисок. Се препорачува да се консумира помалку од 6 g сол дневно, што е приближно една кафена лажичка. Исхраната со малку маснотии која вклучува многу растителни влакна, како ориз од цело зрно, леб и тестенини, како и многу овошје и зеленчук, исто така може да помогне во намалувањето на крвниот притисок“, напишаа тие.

Претходна објаваРуски тајни за здрави коски!
Следна објаваДомашна штрудла со афион – стар рецепт кој ќе ви се допадне

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име