Дома Health Високиот холестерол може да „удри“ по НОЗЕТЕ

Високиот холестерол може да „удри“ по НОЗЕТЕ

599
0

Високиот холестерол може да „удри“ по НОЗЕТЕ

Ова се симптоми на висок холестерол и болест на периферните артерии.

Зголемениот холестерол може долго време да помине без никакви симптоми во телото, поради што понекогаш го нарекуваат и „тивок убиец“. Сепак, постојат исклучоци од ова правило.

Еден од нив се јавува кога наслагите на холестерол придонесуваат за стврднување на ѕидовите на артериите во рацете и нозете. Тогаш се појавуваат застрашувачки симптоми.

Овој процес кој се одвива во крвните садови се нарекува периферна артериска болест. Првите знаци се субалтерни грчеви во колковите, бутовите или телињата по одредени активности. Најчесто тоа се случува по долга прошетка или некое често качување по скали.

„Таквите знаци не треба да се игнорираат“, вели д-р Санџи Вегле, од Американската асоцијација на кардиоваскуларни лаборатории. “Телото е всушност многу интелигентно.

Тоа што болката ќе престане кога ќе се одморите не е знак дека треба да ги игнорирате симптомите, напротив треба што поскоро да одите на лекар”.

Според него, симптомите на периферна артериска болест може да вклучуваат и чувство на студенило во стапалото или стапалото на едната нога, слабост или вкочанетост.

Дали страдате од грчеви во нозете?

Пулсот можете сами да го почувствувате кај глуждот – ако е слаб или воопшто не се чувствува, ова може да биде предупредување.

Дополнително, треба да внимавате на евентуалните промени во бојата на кожата, како и на рани на нозете или прстите кои не зараснуваат. Не треба да го игнорираме бавниот раст на ноктите, или исчезнувањето на ноктите, а еректилната дисфункција кај мажите е знак за посета на лекар.

Претходна објаваДали страдате од грчеви во нозете?
Следна објаваНа дланката се гледаат симптоми на ОПАСНА состојба

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име