Дома Светски дестинации Виена меѓу препорачаните дестинации за 2022 година

Виена меѓу препорачаните дестинации за 2022 година

291
0

На почетокот на јануари, Блумберг ја рангираше Виена како единствен европски главен град меѓу 25-те највозбудливи светски дестинации за посета во 2022 година . Годишните совети за патување на Блумберг се меѓу највлијателните листи на американскиот пазар. Непосредно пред тоа, британскиот онлајн весник The Independent ја вброи Виена како културна дестинација меѓу најважните туристички градови во 2022 година.

Виена успеа да ги придобие уредниците на Блумберг како дестинација во текот на целата година со иновативни хотели кои комбинираат историски шарм со современи аспекти и разновидна културна понуда и кулинарско богатство. Слична е и оценката на Индипендент . Покрај кулинарското, културното и историското наследство , весникот особено ја нагласи новата еколошка ноќна железничка линија Виена – Париз.

„Ваквите признанија покажуваат дека Виена е една од најдобрите туристички дестинации и покрај пандемијата. Тоа дава надеж за 2022 година. Бројни иницијативи на градот за поддршка на туристичкото ветување и работа“, изјави Петер Ханке, член на градскиот совет задолжен за финансии и економија.

„Виенската туристичка организација годишно прима во просек по 1.000 претставници на медиумите во главниот град на Австрија. Во 2021 година, покрај онлајн медиумската работа, имавме можност да бидеме домаќини на 300 новинари од 25 пазари и да ги претставиме предностите на Виена. Меѓународната медиумска работа на Виенскиот туристички одбор во претходната година резултираше со повеќе од 3.000 написи на интернет“, рече Норберт Кетнер, директор на Виенскиот туристички одбор.

Извори: Bloomberg / Independent

Фото: Питер Ригауд

Претходна објаваТрите најздрави супи кои помагаат и за слабеење
Следна објаваДомашен витамин Ц во прав – најдобриот сојузник во борбата против коронавирусот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име