Дома Психолошки совети Ве мачи непродуктивноста? Време е за зимски одмор!

Ве мачи непродуктивноста? Време е за зимски одмор!

158
0

Дали го искористивте времето за одмор или сметате дека е непотребен луксуз?

Експертите сметаат дека зимскиот одмор е исто толку важен како и летниот одмор, и верувајте дека ви е потребен првенствено за да може да се одморите од обврските и да му овозможи на телото да се опорави.

Потребата од два одмори во текот на годината не е случајна, на нашето тело му треба време да се опорави и не само на неделно ниво, туку оној што ни дава доволно време за ментален и физички одмор. Неколку недели одмор годишно е сосема доволно за да се одморите од обврските и да се обнови потрошената енергија.

Одморите не мора да значат одење во популарно скијачко одморалиште, важно е само да имате можност да одморите и да си дадете шанса да се опоравите од стресот и обврските.

“ Не постои универзален рецепт за идеален одмор, но верувам дека секој од нас интуитивно знае што најдобро го опушта, што го прави среќен и што може да го развесели во даден момент. Секогаш имајте на ум дека правењето мали работи: читање добра книга , зајдисонце, глас или порака на некој близок, убаво кафе, насмевка на странец, смеењето на среќни деца … Свртете го своето внимание на оние добри работи што ние често ги земаме здраво за готово и го маргинализираме нивното значење“.

Празници и деца

На децата им е потребна пауза и во текот на зимата бидејќи поголемиот дел од годината го поминуваат седејќи на училиште, па затоа е пожелно во нивниот распоред да се воведат физички активности и повеќе дружење со семејството. Иако летото нуди повеќе опции за активности на отворено, а зимата има свои привлечности. Еве што да им понудиме на децата за време на зимскиот распуст.

Родителите можат да ги ангажираат своите најмали со заеднички прошетки низ градот, санкање, прошетки или скијање – во зависност од можностите на родителите. раскажување шеги или приказни, играње разни вербални игри.

Преголемите очекувања од празниците не се добредојдени бидејќи нема да ги решите сите натрупани проблеми само за неколку слободни дена, туку слободното време искористете го да се опуштите, да се забавувате и да се дружите со вашите најблиски.

Претходна објаваРузмарин – користете го за здрав дигестивниот систем, но и за подобра концентрација
Следна објаваЗошто треба да јадеме повеќе моркови?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име