Дома Health ВЕ МАЧИ ЕШЕРИХИЈА ? Ова се природни намирници кои ќе ви помогнат...

ВЕ МАЧИ ЕШЕРИХИЈА ? Ова се природни намирници кои ќе ви помогнат да се ослободите од неа за кратко време

457
0

ВЕ МАЧИ ЕШЕРИХИЈА ? Ова се природни намирници кои ќе ви помогнат да се ослободите од неа за кратко време

Ешерихија коли може да биде многу упорна.

Дали вашиот стомак се згрчува и се чувствувате лошо откако ќе изедете храна? Дали брзавте во бањата после јадење?Дали често осите во тоалет за мокрење?

Можеби имате цревна инфекција предизвикана од ешерихија коли – болест која се пренесува преку храна.

Бидејќи се работи за цревна инфекција (често уринарна инфекција со ешерихија коли), ќе почувствувате непријатност во вашиот дигестивен тракт.

Најчестите симптоми вклучуваат:

Губење на апетит
Гадење
Гасови и надуеност
Хроничен замор
Ненадејна дијареа која е многу водена
Крвава столица
Повеќето луѓе немаат треска, иако ниската треска понекогаш може да биде еден од симптомите на ешерихија коли. И додека повеќето луѓе чувствуваат гадење, многу луѓе не повраќаат.
За среќа, постојат многу природни намирници кои можат да ви помогнат да се ослободите од оваа бактерија.


Пченкарна свила за ешерихија

Овој фиброзен дел од плодот на пченката може да се користи како лек против инфекции на мочниот меур, инфекции на уринарниот тракт и камења во бубрезите. Лечи и енуреза, односно неволно мокрење. Содржи хемикалии кои му даваат диуретик својства, а освен тоа содржи и многу протеини, витамини, минерали и растителни влакна. Меѓу инфекциите што ги третира пченкарната свила е и онаа предизвикана од бактеријата ешерихија коли. Не предизвикува несакани ефекти.

Во веќе врелата вода ставете ја пченкарната свила и варете ја 3 минути. Тргнете го садот од оган и оставете ја целосно да се излади. Пијте најмалку три пати на ден.

Брусница за ешерихија

Овошјето од брусница е богато со проантоцијанидини. Тоа се соединенија кои се фатални за бактериите како што е ешерихија, а делуваат така што го спречуваат нејзиното задржување во мочниот меур и матката. Со конзумирање на брусница, бактеријата се одвојува од ѕидовите на уринарниот тракт и се исфрла преку урината. Поради нивните диуретични својства, овие бобинки го ублажуваат воспалението на уринарните канали и спречуваат појава на крв во урината. Проантоцијанидините во брусницата се добри за превенција од канцерогени заболувања.

Сварете 30 гр плодови од брусница во половина литар вода додека не испари половина од вкупната количина на вода. Пијте три пати на ден после јадење.

Увин чај за ешерихија

Едно од најпознатите лековити растенија кое успешно го третира уринарниот тракт, чија нормална работа ја нарушува бактеријата ешерихија коли. Антибактериското дејство на УВ чајот го прави ефикасен во лекувањето на оваа бактерија. Додека пиете чај, не внесувајте витамин Ц, газирани сокови или оцет, бидејќи тоа ќе го негира неговиот ефект.

Една лажица суви листови увин чај прелијте ги со 250 ml топла вода. Оставете го уште 15 минути. Процедете го чајот и пијте без засладувач. Консумирајте го три пати на ден.

Лук за ешерихија

Лековитите својства на лукот го вклучуваат неговото дејство врз штетните бактерии и вируси. Тој е еден од најкомплексните антибиотици. Затоа чешнињата лук се токму она што ви е потребно за лекување на ешерихија. Тие го спречуваат понатамошниот развој на инфекцијата и нејзиното ширење на други органски системи во телото. Тие исто така имаат антифунгални и антивирусни ефекти.

Ситно исецкајте 10 чешниња лук. Додадете ги во 1 литар квалитетно бело вино, а со нив и неколку гранчиња рузмарин. Оставете ја смесата да отстои во стаклено шише следните 10 дена на собна температура. За тоа време, тресете го шишето секојдневно. Кога ќе поминат десет дена, земајте ја напивката секој ден за 40 дена од апликацијата. Возрасните пациенти треба да пијат една лажица, а децата една кафена лажичка од добиената течност. Кога ќе почнете да пиете за прв пат, чувајте го шишето во фрижидер.

Бреза за ешерихија

Диуретичните својства на брезата се значајни за ублажување на уринарните инфекции. Тој прави одлична работа во промовирањето на излачувањето на течности, што е добар начин да се исфрли ешерихија од уринарниот тракт. Се препорачува и за растворање на камења во бубрезите.
Листовите од бреза се користат за лекување на ешерихија. Пред да го користите овој природен лек, консултирајте се со вашиот избран лекар.

Истурете топла вода врз исушените лисја од бреза. Оставете ја течноста да отстои десет минути. Процедете го чајот и пијте најмногу 4 шолји дневно.

Претходна објаваТРЧЕТЕ ВО ТОАЛЕТ ШТОМ ЌЕ ИСПИЕТЕ КАФЕ? ЛЕКАРИТЕ објаснија што тогаш СЕ СЛУЧУВА во телото – може да биде ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ
Следна објаваОколу вашите очи се појави масно ткиво, еве што мора да направите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име