Дома Живот Вашиот омилен алкохолен пијалок кажува многу за вашата личност

Вашиот омилен алкохолен пијалок кажува многу за вашата личност

350
0

Според тоа кој пијалок го пиете може да каже нешто за тоа кој сте. На пример, оние кои пијат виски се сметаат за самоуверени, додека пивопијците знаат да уживаат и се опуштени.

Тим на научници од Австралија откри дека постои врска помеѓу личноста на поединецот и неговиот омилен алкохолен пијалок, како и местото каде што го консумира. Студијата ја водел Питер К. Јонасон и учествувале 1.232 Австралијци. Половина биле жени, половина мажи, со просечна возраст од 45 до 79 години.

Истражувачите ги прашале каде најчесто консумираат алкохол и каков вид преферираат, а им бил направен писмен тест во кој требало да откријат што прават, дали се задоволни од својот живот, дали им веруваат на другите и слично. Џонасон и соработниците потоа извршија статистички анализи, откривајќи ги односите помеѓу преференциите поврзани со алкохолот и личноста.

Откриле дека оние кои сакаат да пијат дома се попесимисти и генерално потажни од оние кои консумираат алкохол во кафуле. Тие, пак, се екстровертни, сакаат да се дружат и се посреќни.

Љубителите на пивото и виното се задоволни од својот живот и се поотпорни на неволји. Виното го сакаат оние кои се пристапни и совесни, а пивото оние кои се едноставни, отворени и опуштени. Резултатите покажале и дека оние кои сакаат сајдери и жестоки се најневротични.

Научниците рекоа дека овие податоци се многу интересни, но дека е потребно истражување за да се утврдат до крај, пишува Psychology Today.

Google search engine
Претходна објаваШто да јадете за да го зајакнете телото ако имате омикрон?
Следна објаваТие само собираат прашина: Еве кои работи треба веднаш да ги фрлите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име