Дома Health Вашата крвна група открива на кои болести сте склони

Вашата крвна група открива на кои болести сте склони

501
0

Вашата крвна група открива на кои болести сте склони

Постојат осум крвни групи, а исклучително е важно да знаете која е вашата. Тоа може да ви го спаси животот и да помогне да се спречат некои состојби и здравствени проблеми
Многу е важно да ја знаете вашата крвна група, особено во итни ситуации, па затоа е добро да ја имате некаде запишано. Постојат четири главни крвни групи: A, B, O и AB, а има вкупно осум , кога ќе се додаде Rh факторот (A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+ или AB-). Експертите веруваат дека вашата крв група може да открие на кои болести сте повеќе склони.

Срцеви заболувања
Добрата вест за луѓето со крвна група 0 е дека нивниот ризик е низок , доколку се верува во истражувањето. Експертите не ја знаат причината, но постои мислење дека е можно другите крвни групи да се поврзани со повисоко ниво на холестерол и протеини кои се поврзани со формирање на згрутчување на крвта.

Рак на желудник
Крвните групи А, АБ и Б се поподложни на оваа болест отколку групата 0. Ова особено важи за групата А, каде што е најчеста. Истражувачите сметаат дека е можно да се работи за инфекција со бактеријата H. Pylori, која се јавува почесто во групата А. Оваа бактерија често се наоѓа во желудникот и може да предизвика воспаление и чиреви.

Рак на панкреасот
Ако сте група А, АБ или Б, имате поголем ризик за развој на оваа болест. Молекулите во крвните групи А и Б им помагаат на бактеријата H. pylori да расте и да се развие во цревата, што го зголемува ризикот од болести.

Стрес
Стресот го зголемува нивото на кортизол во крвта. Луѓето со крвна група А имаат и покачено ниво на кортизол, па затоа се повеќе склони кон стрес.


Меморија
Една мала студија покажа дека најчести проблеми со меморијата се луѓето со крвна група АБ.

Чир на желудникот
е многу болен и непријатен, а почесто ги погодува луѓето со крвна група 0.

Згрутчување на крвта
Венската тромбоза е формирање на згрутчување во длабоките вени. Истражувањата покажуваат дека луѓето со А, Б или АБ група имаат поголеми шанси да им се случи овој проблем.

Долг животен век
Оние со крвна група 0 имаат поголема веројатност да живеат подолго. Експертите сметаат дека ова се должи на намалениот ризик од болести на срцето и крвните садови.

Плодност
Една студија покажа дека жените со крвна група 0 имаат поголема веројатност да имаат намален број на здрави јајце клетки , но тоа е далеку од докажано.

Дијабетес
Дијабетес тип 2 почесто се јавува кај луѓе со крвни групи А и Б , а експертите не се сигурни зошто и мислат дека се потребни повеќе истражувања.

Мозочен удар
Ризикот од мозочен удар се зголемува ако имате крвна група АБ . Лекарите сметаат дека тоа е последица на подложност на појава на згрутчување на крвта.

Претходна објаваДомашни ишлери со лешник и чоколадо: Рецепт за колачиња кои се топат во уста
Следна објаваКАЖЕТЕ ЗБОГУМ НА ЗАПЕКОТ СЕГА! Редовната столица е предуслов за силен ИМУНИТЕТ, направете го ова наутро за брзо олеснување

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име