Дома Твој готвач Ванилици на старински начин (рецепт)

Ванилици на старински начин (рецепт)

4757
0

Бабите велеа дека колачите од ванила мора да се прават со сало, затоа што само така ќе се стопат во уста.
Многу е важно и да стојат, а најдобро е да ги направите навечер и да почекате да седат преку ноќ. Тие ќе бидат вкусни и меки.

Состојки:
200 грама масти
1 цело јајце
1 жолчка од јајце
500 грама брашно
4-5 лажици шеќер
2 кесички ванилин шеќер
Сок од еден лимон
домашен џем од кајсии

Подготовка:

Со миксер се матат маснотиите до пенесто, се додаваат јајцето, жолчката, шеќерот и сокот од еден лимон. На крајот додадете брашно и замесете тесто од ванила. Површината посипете ја со брашно, а потоа развлечете го тестото до саканата дебелина и со тркалезен калап извадете ги колачињата и наредете ги на подмачкан плех. Печете ги на 180 степени додека не добијат препознатлива боја. Комбинирајте ги двете колачиња со домашен џем од кајсии. Наредете ги колачите на плех и посипете ванилин шеќер во комбинација со шеќер во прав.

Истиот рецепт можте да го подготвите и со путер.

Претходна објава6 работи кои секоја жена треба да ги знае за менопаузата
Следна објаваСамо измешајте сол и масло и нема да чувствувате болка!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име