Дома Живот Валеријана против несоница

Валеријана против несоница

443
0

Наместо таблети, изберете решенија од природата

Во борбата против несоницата, повеќето луѓе прибегнуваат кон лекови за смирување или апчиња за спиење. Но, покрај нив, за непроспиени ноќи можете да изберете и валеријана, растение чиј корен го ублажува чувството на напнатост и несоница и го подобрува квалитетот на сонот.

Без навикнување

Валеријаната исто така ги ублажува симптомите на депресија, епилепсија, хроничен замор и состојби предизвикани од психолошки стрес, вклучувајќи главоболки, стомачни тегоби, страв и хипохондрија. Исто така, може да ги намали болките во мускулите и зглобовите и менструалните грчеви и непријатните симптоми на менопауза.

Покрај тоа, тешко дека ќе се навикнете на валеријана како кога станува збор за пиење апчиња штом сон не ви падне на памет. Голема предност за неговата употреба е тоа што валеријаната, за разлика од средствата за смирување и антидепресивите, не предизвикува зависност.

Валеријаната има седативно дејство и ги ублажува грчевите, па затоа првенствено се користи за нервна напнатост и несоница кои произлегуваат од нервоза, стрес и раздразливост, кои предизвикуваат грчеви во телото и мускулите.

Побавно дејство

Се користи и за депресија предизвикана од анксиозност и мигрена и главоболки предизвикани од стрес и напнатост. Според некои истражувања, валеријаната исто така го подобрува квалитетот на сонот кога таблетите за спиење престануваат да бидат ефективни. Меѓутоа, валеријаната не делува на несоницата толку брзо како таблетите, па затоа е неопходно да се пие неколку дена, па и недели, за да се почувствува неговото вистинско дејство.

Ефектите на валеријаната се потврдени и кај забрзано чукање на срцето, болка во пределот на срцето, грчеви на дишните патишта, ментален замор и чувство на страв предизвикани од невротични состојби. Предноста на ова лековито растение е што, за разлика од фармацевтските апчиња за спиење, не предизвикува чувство на мамурлак.

Како да се направи чај

Валеријаната најдобро се користи така што една лажичка корен од валеријана се прелива со ладна вода и се остава да отстои 8 до 12 часа. Потоа процедете го и малку загрејте го напитокот и пијте го голтка по голтка, два до три пати на ден, со последната шолја половина час пред спиење.

Коренот на растението можете да го прелиете со топла вода и да го оставите дваесетина минути, па процедете го и испијте го на ист начин како и за ладна подготовка. Непријатниот вкус на чајот можете да го ублажите со комбинирање на валеријана со други билки, но само со оние кои немаат седативно дејство.

Екстракт за еден месец

За несоница, еден месец земајте 400 до 900 милилитри екстракт од валеријана два часа пред спиење.

За ублажување на немирот, земајте 20 милиграми екстракт од валеријана и 80 милиграми екстракт од лист од лимон три пати на ден во текот на еден месец. Направете ја тинктурата така што ќе ставите 50 грама сечкан корен во литар 40 отсто алкохол. Оставете да отстои десет дена и процедете, истурете во шишиња и добро затворете.

Комбинации на растенија

Валеријаната може да се комбинира со други лековити растенија, како што се, на пример, маточина, глог, камилица. Во билните аптеки може да се купи и тинктура од валеријана која се зема три пати на ден со 20 капки на коцка шеќер.

По 2-3 недели од употребата на валеријана, треба да направите пауза од две недели, а потоа, доколку е потребно, можете повторно да почнете да го земате. Можете да купите и препарати од валеријана во форма на чај, масло, капки, капсули и екстракти.

Посебна претпазливост

Анестезијата и некои други лекови кои се користат за време на операцијата, исто така, влијаат на централниот нервен систем. Комбинацијата на анестезија и валеријана може да биде опасна. Затоа се препорачува валеријаната да се прекине најмалку две недели пред операцијата.

Чајот од валеријана кај пушачите предизвикува одбивност кон чадот од тутунот, а во исто време ја намалува напнатоста и нервозата, а одличен сојузник е и при откажување од пушење.

Можни несакани ефекти

Валеријаната може да предизвика некои несакани ефекти, како што се главоболки, анксиозност, па дури и несоница. Некои може да се чувствуваат уморни и поспани ден по земањето валеријана. Иако не предизвикува мамурлак, валеријаната не се препорачува пред конзумирање на автомобил или работа на машини кои бараат поголема концентрација, бидејќи поради седативното дејство го намалува вниманието и може да биде причина за невнимание или невнимание при возење и работа.

Ако забележите какви било несакани ефекти, намалете ја дозата или целосно престанете да земате валеријана.

Забрането за бремени жени и доилки

Валеријана не треба да се користи за време на бременост и доење. Не треба да се зема со алкохол, што го засилува неговиот ефект. Валеријаната е исто така контраиндициран кај оние кои земаат седативи, антидепресиви, хипнотици и бензодиазепини (“апаурин”, “лексилиум”, “лексаурин”).

Земањето валеријана заедно со други седативи може да предизвика прекумерна поспаност, бидејќи валеријаната има и седативно дејство. Валеријан го успорува централниот нервен систем.

Секако пред употреба на чај од валеријана консултирајте се со лекар, кој ја знае во целост вашата здравствена состојба.

Претходна објаваПОГЛЕДНЕТЕ ГО ДОБРО ТЕЛОТО: Местото каде што имате најмногу масти открива се за вашето здравје!
Следна објаваЧоколаден леб од само 4 состојки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име