Дома Здравје Валеријана- Природен пат до здравјето…

Валеријана- Природен пат до здравјето…

284
0

Валеријан или одол се користи за нервна напнатост, раздразливост, стрес.

Неговата ефикасност е потврдена при епилепсија, хистерија, спазматични болки во пределот на срцето, грчеви во респираторниот тракт, нервоза манифестирана во желудникот и цревата.

За несоница се комбинира со камилица во вид на смирувачки чај. За висок крвен притисок и срцеви проблеми предизвикани од стрес, валеријана може да се додаде во липа и глог за дополнително олеснување на срцевиот мускул.

Влијае на намалување на крвниот притисок, па затоа треба да внимаваат луѓето кои вообичаено имаат проблеми предизвикани од низок крвен притисок. Во овие случаи, глог може да биде корисен во комбинација со валеријана.

Се користи за различни услови:

За општа анксиозност и нервоза, кои може да се зголемат поради иритација,

За несоница која е последица на нервоза,

За нервни срцеви проблеми придружени со палпитации и чувство на страв во пределот на срцето.

Како функционира валеријаната?

Валеријаната има седативно и спазмолитичко дејство. Предизвикува намалување на локомоторната активност и агресивно однесување. Се користи за анксиозност, тензични главоболки, мигрена, депресија предизвикана од анксиозност.


Поради седативното (сопориско) дејство, валеријаната го намалува вниманието и концентрацијата, затоа не треба да се зема пред возење, ракување со некои уреди и машини, како и други дејства кои бараат висока концентрација.

Валеријаната покажува седативно-хипнотичко дејство, анксиолитичко (ги намалува стравовите и напнатоста), антидепресивно, антиконвулзивно и спазмолитичко (го намалува спазмите). Има ефект и на намалување на крвниот притисок.

Што велат научните истражувања?

Германската комисија Е одобри валеријана за употреба при несоница, нервоза, анксиозност. Некои фитотерапевти го препорачуваат и за хипохондрија.

Повеќето истражувања покажуваат дека земањето валеријана го скратува почетокот на спиењето и го подобрува субјективниот квалитет на сонот.

Најдобар ефект се постигнува со употреба на 400-900 мг екстракт од валеријана до 2 часа пред спиење.

Не ја намалува несоницата толку брзо како бензодиазепините. Често се комбинира со други седативни растенија, како што се маточина, хмељ, нане. Валеријаната го подобрува квалитетот на сонот кај пациенти кои речиси престанале да земаат бензодиазепини.

По намалувањето на бензодиазепините две недели, 300 мг екстракт од валеријана поделен во три дневни дози може субјективно да го подобри квалитетот на сонот.

Претходна објаваКога ќе се удрете на местото ставете путер
Следна објаваБолките во ‘рбетот се честа појава, но не вака… 6 симптоми кои укажуваат на сериозни проблеми

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име