Дома Life Вакви колеги имаме на работа

Вакви колеги имаме на работа

225
0

Вакви колеги имаме на работа

Кога ќе дојдеш во нов тим, никому не му е лесно. Постојано сте насмеани, правите шеги за вашето ново општество подобро да ве прифати, но сепак ништо. Нема да им се допадне, па макар на секоја пауза одиш да им земеш бурек.
Не зависи од вас. Има различни типови на луѓе и не можеме сите да одговориме на секого. Влеговте во колектив каде што сите во просек имаат околу 50 години и вие сте новата надеж на компанијата. Зјапаат во тебе, те мерат, а понекогаш можеш да го „фатиш“ тој поглед на завист и презир во нивните очи. Иако ги немате истите интереси, сепак не се откажувате додека не најдете „заеднички јазик“.

Ќе запознаете различни типови на колеги. Само не се нервирајте, бидејќи нема да постигнете ништо. Едноставно се насмевнуваш, си ја работиш работата онака како што треба (за никој да не може ништо да ти каже) и секогаш биди отворен за нови потфати. Не заборавајте – постојат различни типови на нас.

Озборувачи
Во секоја супа има копар. Тире е секогаш гласна. Дури и да ставите слушалки, можевте да ја слушнете како ги прераскажуваат озборувањата што штотуку ги слушнале. Тие секогаш ги имаат информациите што ви се потребни (но и непотребни). Добро е да се биде со нив во пријателски односи, бидејќи никогаш не знаете какви добри и корисни озборувања можете да слушнете од нив.


Зависници од стрес
Тоа се оние паничари кои мислат дека никогаш ништо нема да стигнат на време. Иако се донекаде на половина од работата (што им оди доста добро), сепак алармираат со пиење кафе после кафе и немаат време за ручек. Избегнувајте го нивното присуство бидејќи таквото однесување е заразно.

Подмолен тип
Ги газат мртвите. Тие не бираат начин да го постигнат тоа што го сакаат. Нивното мото е „целта ги оправдува средствата“. Најчесто тоа се оние кои поминуваат 80 отсто од времето избирајќи како да го изградат својот имиџ, а 20 отсто од времето всушност го поминуваат работејќи. Тие создаваат пријателства исклучиво за корист и се многу среќни кога промоцијата наменета за нивниот колега ќе ја преземат од нивна страна.


Мрзливи
Не сакаат да работат и лукаво им ја пренесуваат работата на колегите. Постојано го продолжуваат рокот, измислуваат разни оправдувања и кога би можеле „да умрат во рокови“, би се одлучиле за тоа. Откако ќе му „донесат“ работа на колега, лицемерно и грубо му велат „Кажи ми кога ќе биде готово“.

Глупави
Тој секогаш размислува за тоа што му треба на шефот и што мисли, дури и пред самиот шеф да проговори. Тој секогаш останува по работното време за да ја заврши работата следниот ден, мислејќи дека тоа е билет за промоција. Кога неговиот шеф го прашал дали завршил, тој секогаш ќе одговори „Работам на тоа. Всушност, „завршив“.


Наивни
Спротивно на подмолниот тип. Тој троши само 20% од своето време грижејќи се за тоа како другите го доживуваат, а 80% од времето работејќи. Значењето на неговата работа е само да работи, но тој секогаш е подготвен да му направи услуга на колегата. Не е како гик кој останува до крајот на денот, а после сите заминува од работа.

Тип на „самофалење“
Колега кој работи заедно со другите во тимот, но сите пофалби ги зема за себе. Секогаш се фали себеси и никогаш не го прифаќа успехот на луѓето околу него. Не може да се помири со фактот дека „има подобро од подобро“.

Шегаџија
Личност која може секому да го разубави денот со својата шега. Но, има и моменти кога тие не се „на место“ и лесно можат да ве исфрлат од колосек. Тој е секогаш подготвен да заговори, на пр. испраќање непријатна е-пошта до вашиот шеф. Се облекува како другите, но секогаш има некои чудни детали кои привлекуваат око, како очила со шарени рамки. Ако имате многу стресна работа, добро е најмногу да се дружите со шегаџија бидејќи на никој не му треба дополнителен стрес и проблеми. Секогаш искористувајте ја можноста да се насмевнете.

Претходна објава„Турски капи“: Брзи и едноставни колачиња
Следна објаваЛек за црниот дроб: Дали навистина помагаат сурутката и јаболков оцет?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име