Дома Психолошки совети Важно за менталното здравје: Како музиката влијае на нас?

Важно за менталното здравје: Како музиката влијае на нас?

316
0

Веројатно не сте го знаеле ова…

Со оглед на тоа дека песните се многу важни за многу луѓе, научниците решиле да откријат дали слушањето музика може да влијае на менталното здравје, а она што го откриле може да ве изненади.

Како што покажа најновото истражување, чии резултати беа објавени во списанието American Medical Association Network Open, музиката позитивно влијае на менталното здравје.

Згора на тоа, неговото влијание е всушност еднакво на резултатот постигнат со вежбање.

Да, добро прочитавте. Во вкупно 26 студии, колку што се вклучени во споменатото истражување, експертите, меѓу другото, откриле дека слушањето музика има исто толку големо влијание врз здравјето како и физичката активност.

Слушањето музика ослободува допамин во мозокот.

Иако претходно беше познато дека музиката позитивно влијае на менталното здравје, особено кога станува збор за музикотерапии, ова е првиот потврден податок кој го поврзува слушањето музика, или го поистоветува со придобивките од вежбањето.

  • Воопшто не сме изненадени од фактот што музиката ја подобрува емоционалната благосостојба, истовремено обезбедувајќи ни многу потребна пауза од стресните ситуации. Истражувањата покажуваат дека кога слушаме музика, нашиот мозок ослободува допамин, хемиска супстанца која го намалува чувството на напнатост и стрес – вели психологот Скот Гласман, еден од авторите на истражувањето.
  • Неодамнешните студии покажаа и дека луѓето имаат поголема корист од вежбањето ако слушаат музика. Нивната мотивација е поголема, а позитивно влијае и на нивното расположение за време на вежбањето – додава Гласман.
Претходна објаваЧај од куркума: Зошто е толку добар и како да го направите дома?
Следна објаваФини трошливи триаголници што ги подготвуваа нашите баби

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име