Дома Health ВАЖНО Е ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ НАВРЕМЕ: Овие 10 симптоми можат да го...

ВАЖНО Е ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ НАВРЕМЕ: Овие 10 симптоми можат да го откријат артритисот

421
0

ВАЖНО Е ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ НАВРЕМЕ: Овие 10 симптоми можат да го откријат артритисот

Артритисот погодува се повеќе луѓе ширум светот, важно е да се препознаат симптомите на време за да се започне со лекување што е можно поскоро.

Болеста обично започнува бавно, со појава на замор, зголемено потење и утринска вкочанетост на одредени зглобови. Пациентите ја опишуваат појавата на вкочанетост, смрзнување или несмасност при извршување на вообичаените утрински активности.

Вкочанетоста на зглобовите обично се јавува по период на одмор. Бидејќи уништувањето на зглобовите се случува брзо на почетокот на болеста, порано дијагностицирање на артритис и успешна контрола на текот на болеста резултира со одржување на работниот капацитет на засегнатите.

Артритисот всушност служи за опишување на бројни состојби кои припаѓаат на таа категорија.
Така, остеоартритисот настанува како резултат на обидот на телото да ги поправи оштетените зглобови, а воспалителниот артритис ќе ги оштети зглобовите, ќе предизвика црвенило, оток… колку добро ги знаете симптомите на оваа состојба? Проверете…

Чувствувате болка при движење

Ако прекумерно употребувате еден или повеќе зглобови, може да почувствувате силна болка која ќе се намали со одмор.

Имате потешкотии во извршувањето на секојдневните активности

Остеоартритисот на колковите може да го отежне одењето, па дури и облекувањето чевли. Непријатност се јавува при сквотирање, качување по скали…

Болат зглобовите дури и кога одмарате

Кога станува збор за прогресијата на остеоартритисот, болката може да се појави и кога спиете… А воспалителниот артритис ќе влијае на спиењето, а симптомите може да се влошат.

Замор

Тоа е нормална последица на недоволно спиење, а може да доведе до високо ниво на замор и недостаток на енергија.

Зглобовите се отечени

Незгодно е што вкочанетоста на зглобовите во оваа состојба може да трае и до 30 минути доколку не сте мрдале некое време, легнати на каучот или слично…

Нестабилни сте

Колената и зглобовите на колкот се чувствителни на движење, така што постои поголем ризик од паѓање и кршење на коската.

Псоријаза реагира на ладно време, како да се избегне влошување на болеста

Промени во расположението

Сите симптоми на артритис може да доведат до проблеми со менталното здравје, а депресијата и анксиозноста се чести кај луѓето кои живеат со хронична болка. Ваквите состојби можат само да ги влошат симптомите и чувството на болка.

Нарушен квалитет на живот

Кога знаеме дека се работи за комбинација од болка, замор, депресија и анксиозност, лесно е да се разбере како артритисот ќе го наруши квалитетот на животот и ќе го отежне поминувањето квалитетно време со пријателите, како и со партнерот.

Чувствувате болка иако ја нема

Болката од артритис исто така може да биде поттик за одговор на болка што не постои, како на пример кога правите нешто како вклучување на светлата во куќата. Чувството на болка може да се појави и на други делови од телото кои не се поврзани со зглобовите.

Пукање во зглобовите

Ако се работи за артритис, може да слушнете нешто како пука или клика во зглобовите на коленото.

Физичката активност и правилната исхрана помагаат

Физичката активност е исклучително важна за заболените бидејќи умерената активност доведува до намалување на болката и подобрување на способноста за движење. Спротивно на тоа, физичката неактивност и долготрајниот одмор доведуваат до влошување на состојбата на пациентот.

Исхраната може да има влијание и на текот на болеста, но има бројни индивидуални разлики во реакцијата на одредена храна. Влошување на состојбата кај пациентите може да дојде поради консумирање пченка, пченица, ‘рж и овес, црвено месо , сланина, јајца, млеко, домати и агруми.

Консумацијата на сина риба, овошје и зеленчук, ленено семе, сусам и тиква, зелен чај поволно делува на текот на болеста.

Претходна објаваСИНУЗИТИС: СОВЕТИ ЗА ПРИРОДНО ОЛЕСНУВАЊЕ НА СИМПТОМИТЕ
Следна објаваДневен хороскоп за 3 февруари: Лавови, мали несогласувања со партнерот, Јарци, здравјето променливо

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име