Дома Your Chef БРЗ КОЛАЧ БЕЗ ЈАЈЦА И МАСЛО! Време е за засладување!

БРЗ КОЛАЧ БЕЗ ЈАЈЦА И МАСЛО! Време е за засладување!

632
0

БРЗКОЛАЧ БЕЗ ЈАЈЦА И МАСЛО! Време е за засладување!

Идеален колач посен, брз и лесен за правење, вкусен и сочен… Уживајте!

Компоненти:
12 лажици шеќер

20 лажици брашно

4 лажици џем од сливи или кајсии , иако може да се користи каков било џем или мармалад и уште 4 лажици џем за премачкување на колачот

400 мл вода

прашок за пециво

лажичка сода бикарбона

8 лажици мелени ореви или бадеми и малку ореви (бадеми) за посипување на колачот

Стаклена глазура: Научете како совршено да декорирате торта или колачи (рецепт)


Подготовка:

Измешајте ги сувите состојки, додадете го џемот, па со тенок млаз сипете ја водата со постојано мешање. Смесата истурете ја во плех обложен со хартија за печење и печете околу 20 минути на 180 степени. Додека колачот е топол, намачкајте со 4 лажици џем и посипете со мелени ореви.

Претходна објаваНутриционистите откриваат што да јадете пред спиење ако сте гладни
Следна објаваНе ги игнорирајте симптомите: РАК на дебелото црево – што е алармантно и кога?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име