Дома Твој Готвач Брз и евтин РЕЦЕПТ за посни топчиња од КОКОС

Брз и евтин РЕЦЕПТ за посни топчиња од КОКОС

778
0

Направете бонбона топчиња која ќе ги воодушеви сите.

Ова е брз рецепт кој можете да го завршите за десет минути. Идеално е кога сакате нешто слатко и не сакате да трошите премногу време за правење. Евтините посни колачи може да се направат исклучително брзо.

Потребни се следните состојки:

– 100 грама овесна каша

– 1 банана

– 50 грама посно чоколадо,

– кокосово брашно.

Подготовка:

Најпрво, овесната каша натопете ја во вода и оставете ја во водата околу 8 минути, за да омекне. Во меѓувреме стопете го чоколадото. Во сад со чоколадо изгмечете една банана и сè убаво измешајте. Додадете ја и овесната каша, ќе ја згусне смесата и кокос.

Смесата треба да биде доволно густа за да се формираат топчиња. Ако е толку густ што се распаѓа, тоа значи дека треба да додадете малку вода. Со раце формирајте топчиња и валкајте ги во кокосово брашно. Можете да ги оставите во фрижидер да се стегнат или можете веднаш да ги јадете.

Претходна објаваНега на кактус во студените денови: Вака ќе знаете дали треба да го полевате
Следна објава7 животни навики кои прават да изгледате постаро

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име