Дома Твој Готвач Брзо се подготвува, уште побрзо се јаде: Чоколадна торта без печење

Брзо се подготвува, уште побрзо се јаде: Чоколадна торта без печење

689
0

За време на ладните денови нема подобар ритуал од пиење кафе под ќебе, а денот е уште подобар ако со кафето има домашна торта.

Ретко кој не сака колачи, а ако се уште е чоколадо и не ви треба ни еден час да го подготвите, тогаш е вистински хит.
Еве еден рецепт за правење чоколадна торта без печење.

Потребни состојки:

120 гр путер на собна температура,

125 гр шеќер,

110 гр темно чоколадо,

1 јајце,

200 грама бисквити.

Инструкции за подготовка:

Се топи путерот во сад и се додава шеќерот.

Чоколадото растопете го на ниска температура, па додадете го во путерот и шеќерот. Потоа додадете го изматеното јајце и искршените бисквити, полека измешајте ја смесата додека се се соедини, истурете ја во калапот за колач и оставете го во фрижидер два и пол часа.

Во изладениот колач додадете го остатокот од растопената чоколада.

Чувајте ја тортата на собна температура додека не се излади замрзнувањето, а потоа уживајте во вкусот.

Претходна објаваКако зачините влијаат на нашите црева
Следна објаваДетален-Годишен хороскоп за 2023 година

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име