Дома Your Chef Брзо и без печење: Чоколадна плазма торта

Брзо и без печење: Чоколадна плазма торта

484
0

Брзо и без печење: Чоколадна плазма торта

Ова кремасто и фантастично слатко задоволство се прави многу брзо и лесно, а сигурно ќе уживате во секој залак.

Состојки:
Подлога:

околу 220 грама плазма бисквити
млеко за потопување.

Крем:

1 литар млеко
160 грама гриз
120 грама шеќер
една кесичка ванилин шеќер
едно јајце
200 грама чоколадо за готвење
80 грама млечно чоколадо
250 грама путер.

Декорација:

две кесички бел шлаг (или обичен шлаг)
200 мл ладно млеко.

КОЛАЧ СО ОРЕВИ И ГРИЗ: ДЕСЕРТ СО ЕДНОСТАВНА ПОДГОТОВКА


Подготовка:
Крем: Во сад измешајте гриз, шеќер, ванилин шеќер, јајце и околу 200 мл млеко, а остатокот од млекото истурете го во тенџере, додадете ги двата вида чоколада искршена на коцки и ставете ја на оган.

Во загреаното млеко во кое се растопи чоколадото (не мора да врие) во тенок млаз сипете ја смесата од гриз, цело време мешајќи со жица и вратете ја на оган.

Откако ќе зоврие, намалете ја топлината на минимум и варете со постојано мешање додека гризот не се згусне, најмалку пет минути. Тргнете го од оган и покријте го со фолија за да спречите формирање на кора. Оставете да се излади. Додадете путер на собна температура во млакиот крем од гриз и добро измешајте со миксер во мазен крем.

Редење на тортата. На плехот, во внатрешноста на прилагодливата рамка со димензии 32×20 cm, ставете ја бисквитот Плазма натопена во млако млеко. Ако немате прилагодлива рамка, можете да ги наредените во послужавници со слични димензии. Врз бисквитот Плазма намачкајте го кремот од гриз и убаво израмнете го. Ставете го во фрижидер додека го подготвувате шлагот.

Декорација. Изматете го шлагот со ладно млеко, постепено додавајќи го млекото до саканата густина на шлагот. Намачкајте го кремот од гриз, израмнете го и посипете го колачот со рендано чоколадо. Добро изладете го барем неколку часа во фрижидер или преку ноќ, а потоа исечете го на коцки.

Претходна објава6 изненадувачки работи кои ќе ве направат среќни
Следна објаваСекогаш се во сериозни врски: Хороскопски знаци кои не поднесуваат афери

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име