Дома Life Бојата на косата го открива вашиот имунитет

Бојата на косата го открива вашиот имунитет

345
0

Бојата на косата го открива вашиот имунитет

Гените кои го создаваат пигментот во косата ги регулираат процесите во телото и влијаат на факторите на ризик кои ја одредуваат појавата на одредени болести.

Бојата на косата укажува на слаби точки кога е здравјето во прашање, тврдат експертите. Всушност, гените кои го создаваат пигментот во косата ги регулираат процесите во телото и влијаат на факторите на ризик кои ја одредуваат појавата на одредени болести.

Русокосите треба да внимаваат на здравјето на очите и кожата, бидејќи се изложени на поголем ризик да развијат сенилна макуларна дегенерација на окото, што на крајот може да доведе до слепило.

За да ја избегнат оваа состојба, треба да консумираат зеленчук богат со лутеин, како кељ, грашок, спанаќ… Подложни се и на рак на кожата.

Кафеавите луѓе најчесто страдаат од не-Хочкинов лимфом, а најмалку од меланом. Најлесните ќелави бидејќи имаат најмалку коса. За да ја избегнат оваа непријатна појава, треба да земаат 18 милиграми железо дневно или шолја овес.

Ако се пушачи, кафеавокосите треба што побрзо да заборават на цигарите. Тоа е затоа што меланинот, кој и дава боја на косата, ја забавува работата на црниот дроб, кој потоа тешко го разградува никотинот.

Кои се придобивките од сувото овошје?

Поради ова, луѓето со кафеава коса се почувствителни на ефектите на никотинот, а ризикот од развој на зависност од никотин се зголемува.

Црвенокосите имаат 50 отсто поголем ризик за развој на Паркинсонова болест, но истражувањата покажуваат дека земањето 400 милиграми фолна киселина дневно може значително да го намали овој вид на ризик.

Од друга страна, предвремено побелувањето на косата може да укаже на различни здравствени проблеми, но пред се, недостаток на витамин Б12 или нарушувања на тироидната жлезда.

Црвенокосите почесто се загрижени, бидејќи гените кои и даваат боја на косата влијаат и на тоа како телото се справува со стресот. Во нивниот случај, генетскиот фактор кој ја бои косата не е на завидно ниво во борбата против стресот.

Претходна објаваКои се придобивките од сувото овошје?
Следна објаваОва е најздравото овошје за нашиот црн дроб, а многумина ретко го консумираат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име