Дома Здравје Болките во ‘рбетот се честа појава, но не вака… 6 симптоми кои...

Болките во ‘рбетот се честа појава, но не вака… 6 симптоми кои укажуваат на сериозни проблеми

1372
0

Еве што може да значи вашата болка во грбот.

Иако овој тип на болка често се јавува кај секого и во секое време, понекогаш тоа може да биде посериозна состојба .

д-р. Роналд Бартон Толчин, директор на Центарот за ‘рбет во Мајами, наведува дека луѓето кои се или млади или стари и имаат проблеми со ‘рбетот мора да бидат особено внимателни бидејќи тоа може да значи дека имаат посериозни проблеми за кои не се свесни. Тој додава дека ‘рбетот е потпора на целото тело и за да го одржите неговото здравје треба редовно да се движите. Исто така, открива 5 состојби кои можеби значат дека треба да посетите лекар.

ИНТЕНЗИВНА БОЛКА КОЈА НЕ ПОМИНУВА

д-р. Толчин објаснува како ова може да открие дека некое лице има сериозни проблеми со ‘рбетот наместо нормална механичка болка.

„Не можете да најдете нормална положба која ќе ги ублажи симптомите, болката е постојана. Кога болката е тапа или се појавуваат грчеви, тоа е механичка болка, но ако има остра, силна болка која не поминува и која не можете престанете, важно е да се консултирате со лекар.

БОЛКА ВО НОЗЕТЕ СО СЛАБОСТ

Докторот вели дека сериозните проблеми со ‘рбетот може да се појават и како болка во ногата, кога ќе се притиснат нервите. Може да биде вклучена спинална стеноза , а ќе се појави слабост во нозете, особено во стапалата. Може да има чувство на слабост или тежина во нозете, а болката може да се прошири од задникот до стапалата.

ТЕМПЕРАТУРА ИЛИ ТРЕСКА

Според д-р Толчин, овие два симптоми може да откријат сериозна состојба на ‘рбетот, како и сериозна инфекција. Ако симптомите продолжат, веднаш побарајте лекарска помош.

БОЛКА ВО ТЕКОТ НА НОЌТА

„Будењето од длабок сон поради болки во ‘рбетот може да открие сериозна повреда“, вели докторот. Тој вели дека пациентите кои страдаат од силна механичка болка или артритис може да имаат проблем да ја најдат вистинската положба за спиење, а ако секоја вечер се будите со пот и болки, тоа може да биде причина за загриженост. Не само што може да значи сериозни проблеми со ‘рбетот, туку и посериозна состојба како што е ракот што бара итна помош.

НЕОЧЕКУВАНО СЛАБЕЕЊЕ

Докторот вели дека тоа може да се случи со разни сериозни болести, вклучително и ракот, а особено кога ќе се прошири на ‘рбетот. Доколку јадете како и обично и слабеете, треба да побарате помош од лекар.

ПРОБЛЕМИ СО ВАРЕЊЕТО И МОЧНИОТ МЕУР

д-р. Толчин открива дека овие два симптоми можат да откријат проблеми со ‘рбетот, особено кога има притисок врз нервите. Ако не можете да ја задржите урината или имате болки и дигестивни проблеми, консултирајте се со лекар.

БЕЗ ДВИЖЕЊЕ, ‘РБЕТОТ СТРАДА

Како резултат на неактивноста, нашиот ‘рбет често предизвикува големи проблеми. Поради својата специфична структура, и 33-34 пршлени кои се поврзани еден со друг, исклучително е важно добро да се грижите за вашиот рбет, објасни д-р Наташа Десница, експерт по спортска медицина, додавајќи дека треба да се посвети посебно внимание. На доволна сила на паравертебралните мускули (мускули кои се наоѓаат веднаш до самиот ‘рбет и ја обезбедуваат неговата стабилност), како и соодветна флексибилност, добра перцепција и подобра статика.

Исто така, потребно е што помалку да се изложува ‘рбетот на тешки товари, принудни положби, гледање на екраните под неповолни агли, а треба да се размислува за добар кревет и анатомска работна столица.

Главниот симптом е болката, која понекогаш е присутна само локално, а понекогаш се шири, на пример, на нозете или рацете (во случај на оштетување на дискот и притисок врз поврзаните нервни структури).

„ Во случај на посериозно оштетување (кое за жал се влошува со неактивност), може да има и влошување на моторните неврони на нозете и рацете, и, на пример, вкочанетост на стапалата.

Во такви ситуации, сензорното оштетување е исто така вообичаено , кога има пецкање и намалено чувство во рацете или нозете. Во случај на проблеми со главоболки и вртоглавица може да се јават и цервикалниот ‘рбет. Често доаѓа до намалена подвижност на поединечен дел од’ рбетот, што дури може да премине во целосна вкочанетост “, објасни д-р мед. Наташа Десница.

Претходна објаваВалеријана- Природен пат до здравјето…
Следна објаваНајдобриот домашен рецепт за цацики што некогаш сте го пробале!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име