Дома Health БОЛКА ВО КОЛЕНОТО

БОЛКА ВО КОЛЕНОТО

302
0

БОЛКА ВО КОЛЕНОТО


Болката во коленото не избира возраст. Може да се јави кај млади луѓе, во тинејџерските години, како последица на брзиот раст, но и во зрелоста, особено кај лицата со прекумерна тежина.

Може да започне ненадејно, како резултат на повреда или напорни вежби, но и како блага непријатност што со текот на времето се влошува и најчесто прераснува во артроза на коленото. Може да се појави кај спортисти (т.н. скокачко колено), како и кај луѓе од одредени професии (т.н. паркерово колено).

Неговото потекло може да биде од самото колено, но и од околните тетиви, мукозните мембрани, мускулите. Понекогаш се јавува само при одење, а понекогаш и во мирување, особено ако телото зазело несоодветна положба.

Зошто се појавува?


Болката во коленото може да има различни причини. Многу проблеми со коленото се резултат на процесот на стареење и постојаното абење (одење, виткање, стоење, кревање и носење) и стрес на коленото.

Повреди, прекумерна тежина, прекумерна употреба на колена, артритис … сите овие и повеќе може да предизвикаат болка во коленото.

Дали те болат колената? Спречете го артритисот со само една важна промена

Останатите проблеми со коленото се од механичка природа – резултат на повреда или нагло движење кое го оптоварува коленото и особено ги погодува спортистите. Се разбира, не може да се исклучи ниту генетското наследство.

Како се манифестира болката во коленото?

– првенствено болка во пределот на коленото,
– постои одредено чувство на нестабилност,
– неможност да се поднесе тежина на коленото,
– силна болка дури и кога не носи тежина,
– силна болка дури и при одмор,
– коленото пука и кликнува,
– тоа е деформирано,
– не може да се свитка или исправи до крај,
– оток, црвенило и топлина во коленото,
– вкочанетост, пецкање или промена на бојата на кожата под болното колено,
– болка во задниот дел на коленото,
– тешкотии при одење,

Претходна објаваКои се симптомите на сколиоза?
Следна објаваДневен хороскоп за вторник 7 ФЕВРУАРИ! Вагите и Скорпијата очекуваат деловен напредок, додека големата љубов ќе го израдува овој знак!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име