Дома Здравје Болка во зглобот, раката или лактот – кога да побарате медицинска помош

Болка во зглобот, раката или лактот – кога да побарате медицинска помош

1429
0

Болката е начин на кој телото ни кажува дека нешто не е во ред. Но, тоа не ни кажува точно што е проблемот и дали ни треба медицинска помош или дали можеме сами да го поправиме.

Болката е првиот знак дека нешто лошо се случува во телото.
Болката во зглобот, раката или лактот, или каква било болка, е начин на телото да ни каже дека нешто не е во ред. Но, не секогаш ни кажува точно што е проблемот и дали ни е потребна медицинска помош. Значи, кога ќе се појави болка во раката, зглобот или лактот, како да знаеме дали да ја лекуваме дома или да одиме на лекар?

Дали болката во зглобот, раката или лактот се појави по повреда или ненадејно?
Ортопедскиот хирург д-р Вилијам Сејц, специјалист за проблеми со горните екстремитети во Клиниката во Кливленд , објаснува што треба да правиме кога ги чувствуваме овие болки и кога треба да одиме на лекар. Во некои случаи, причината за болката е очигледна – можеби сте работеле во градината неколку часа или сте имале незгоден пад. За некои луѓе, оваа болка се појавува од ведро небо.

– Може да развиете болка поради инфекција, воспаление или основен метаболички проблем како што е гихт или невропатија поврзана со дијабетес. Исто така, болката не мора да биде поврзана со делови од раката бидејќи, на пример, приклештениот нерв во вратот може да предизвика болка каде било во раката – потсетува д-р Сајц.

Нивото на активност на човечкото тело, исто така, може да влијае на појавата на болка , особено на болки во зглобовите или разни форми на тендинитис. Ако некое лице е многу физички активно, обично може да очекува болка во зглобовите додека старее. „Патуваната километража“ игра улога, велат експертите, но тие исто така велат дека само затоа што некој старее не мора да значи дека ќе доживее болка во зглобот, раката или лактот.

Зошто се јавува болка во зглобот, раката или лактот – најчести причини
Одредени активности може да нè направат посклони кон болки во зглобот, рацете или лактот:

Лакт на голферот – Иако лактот на голферот може да биде предизвикан од многу други работи освен голф – тенис, удар со чекан и вежбање, болката е сепак иста. Повторено свиткување, фаќање и извртување на раката и зглобот може да предизвикаат воспаление во тетивите кои го поврзуваат лактот со подлактицата. Ова може да доведе до болка која се јавува во малиот прст, најчесто со иритација на улнарниот нерв на внатрешната страна на лактот.

Синдром на карпален тунел – Синдромот на карпален тунел е состојба која директно влијае на раката и зглобот. Се јавува кога повторената употреба на прстите и раката – како на пример работа на склопна линија или постојано удирање со чекан – предизвикува отекување на зглобот. Ова врши притисок врз средниот нерв и тетивите кои минуваат низ „тунелот“ помеѓу раката и подлактицата, што доведува до болка, слабост, пецкање, па дури и вкочанетост во раката и зглобот.

Артритис во раката и зглобот – Артритисот е уште една причина за болка, бидејќи вообичаено е типовите на артритис да ги зафатат прстите и рацете. Два типа на артритис, особено, се вообичаени виновници за овој тип на болки во зглобовите – остеоартритис и ревматоиден артритис. Остеоартритисот е почест и е предизвикан од „трошењето“ на зглобовите, распаѓањето на ‘рскавицата во зглобовите со текот на времето. Ревматоидниот артритис е хронична автоимуна состојба во која прекумерно активниот имунолошки систем предизвикува воспаление и, на крајот, дегенерација на ‘рскавицата во зглобовите.

Истегнување на мускулите и истегнување на лигаментите – Истегнување на мускулите и истегнување на лигаментите се уште една причина за болка, и тие често може да се појават во палецот, прстот и зглобот, што резултира со болка низ целата рака. Истегнувањето обично е резултат на повреда, истегнување или кинење на лигаментите во зглобот. Шансите се дека ќе можете да го препознаете по пад или несреќа, но ќе сакате да проверите кај здравствен работник за да бидете сигурни дека нема скршеница.


Како ја проценувате болката?
Лекарите проценуваат на кои луѓе им е потребна итна медицинска помош користејќи процес познат како тријажа. Истата техника можете да ја примените и дома. Д-р Сајц вели дека ако нешто сериозно не е во ред, човекот веќе ќе го забележи тоа. Скршениот зглоб, на пример, предизвикува болка која не може да се игнорира. А кога болката е толку силна што не можете да ја лоцирате, тогаш ви треба итна помош. И ако нема такво ниво на болка, доволно е да го слушате вашето тело и да преземете некои активности за да донесете конечна одлука што точно да направите ако се појави болка во раката, зглобот или лактот:

Нанесете мраз на болното место (ако болката се појавила) или топлина (ако е присутна повеќе од еден ден)
Земете лекови против болки без рецепт, како што се ибупрофен или ацетаминофен
Користете еластичен завој или друг уред за компресија за да го завиткате болното или отеченото место
Ако можете да ја поврзете болката со прекумерен напор или ако мислите дека е од повторувачки движења (како што е тенискиот лакт), направете пауза од таа активност. Оставете го телото да се одмори.

Што да направите ако болката во зглобот, раката или лактот продолжува?
Дури и толерантна болка може да сигнализира посериозен проблем кога ќе продолжи. Ако се чини дека домашното лекување не го решава проблемот по два или три дена, посетете лекар. Обезбедете што е можно повеќе информации за вашите активности и други релевантни фактори, вклучувајќи ги и сите лекови или додатоци што ги земате. Вашиот лекар ќе ви помогне да го идентификувате проблемот, дури и ако тоа е основниот проблем што ја предизвикува постојаната болка.

Претходна објаваКифлички со кисела павлака, меки и вкусни
Следна објаваНамаз од зелен домат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име