Дома Health Болка во долниот дел на грбот

Болка во долниот дел на грбот

277
0

Болка во долниот дел на грбот

Болката во долниот дел на грбот е епидемија која во голема мера останува незабележана. Секој ден погодува милиони луѓе, а сепак за многумина останува мистерија.

Тоа е проблем кој може да влијае на секого, без разлика на возраста или начинот на живот. Без разлика дали станува збор за канцелариски работник кој седи на биро цел ден или за градежен работник кој крева тешки предмети, болката во долниот дел на грбот може да го погоди секого во секое време.

Болката во долниот дел на грбот е една од најчестите болести во светот, која влијае на дури 80% од населението во одреден период од нивниот живот. Всушност, болката во долниот дел на грбот е водечка причина за попреченост во светот, според студијата за глобално оптоварување на болести .

Важноста на решавање на болки во долниот дел на грбот:

Игнорирањето на болката во долниот дел на грбот може да има сериозни последици. Хроничната болка во долниот дел на грбот може да доведе до депресија и анксиозност , што пак може да ја влоши болката. Тоа може да доведе и до губење на продуктивноста и пропуштени работни денови, што може да влијае на вашата кариера и финансиска стабилност.

Понатаму, нетретираната болка во долниот дел на грбот може да доведе до дополнителни компликации како што е ишијас или дури и трајно оштетување на нервите. И да не заборавиме на емоционалниот данок што ни го носи – хроничната физичка болка влијае на нашето расположение и на нашите односи со другите.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 14.05.2023 год.

Генерално, решавањето на болката во долниот дел на грбот е од клучно значење не само за нашето физичко здравје, туку и за нашата емоционална благосостојба.

Во оваа статија, ќе разговараме за сè што треба да знаете за болката во долниот дел на грбот – нејзините причини, симптоми, техники за превенција и опции за третман – за да бидете опремени со знаење за да се справите со неа!

Причини за болки во долниот дел на грбот

Лошо држење и ергономија

Многу луѓе доживуваат болки во долниот дел на грбот поради лошо држење додека седат или стојат. Долготрајното седење во свиткана положба може да изврши притисок врз мускулите и дисковите во долниот дел на грбот, што доведува до болка и непријатност.

Користењето столчиња со лоша лумбална потпора или работењето на биро кое не е ергономски дизајнирано исто така може да придонесе за лошо држење на телото. За да се спречи болката во долниот дел на грбот предизвикана од лошото држење на телото, важно е да се одржи добра усогласеност додека седите или стоите.

Седнете со стапалата рамни на земја и исправен грб, користејќи стол со соодветна лумбална потпора доколку е потребно. Кога стоите, одржувајте ја вашата тежина рамномерно распоредена на двете нозе и избегнувајте да ги блокирате колената.

Истегнување или истегнување на мускулите

Една од најчестите причини за болки во долниот дел на грбот е истегнување или истегнување на мускулите. Ова може да се случи поради ненадејни движења, неправилно кревање на тешки предмети или прекумерна употреба на мускулите со текот на времето.

Мускулите во долниот дел на грбот се одговорни за поддршка на ‘рбетот и одржување на стабилноста, па кога овие мускули се напрегнати или истегнати, тоа може да доведе до значителна болка. За да спречите истегнување на мускулите или исчашувања во долниот дел на грбот, важно е да користите соодветни техники за кревање при движење на тешки предмети.

Избегнувајте извртување додека кревате и користете ги нозете наместо грбот за да кревате предмети од земјата. Покрај тоа, редовното вежбање кое ги зајакнува основните мускули може да помогне да се намали ризикот од истегнување на мускулите или исчашување.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 14.05.2023 год.
Следна објаваХронични болести на кожата…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име