Дома Health Болката под РЕБРАТА и гасовите можат да бидат сигнал за…

Болката под РЕБРАТА и гасовите можат да бидат сигнал за…

1105
0

Болката под РЕБРАТА и гасовите можат да бидат сигнал за…

Секоја година, околу половина милион луѓе заболуваат од рак на црниот дроб.

Се бориме против чудно чувство на печење на страна, хронична надуеност или болка во горниот дел на желудникот . Ретко ги сфаќаме сериозно сигналите испратени од телото, а кои успеваме брзо и ефикасно да ги блокираме.

За жал, ова може да бидат симптоми на рана фаза на развој на ракот, а незаинтересираноста за нашето здравје ни го одзема драгоценото време.

Ретко размислуваме за црниот дроб додека не се разболи сериозно. Кога ќе се појават првите симптоми на болеста, без двоумење користиме специфични лекови за црниот дроб и лекови против болки.

Само кога поплаките ќе станат неподносливи се упатуваме на лекарска ординација. Ова е сериозна грешка бидејќи времето е од суштинско значење во развојот на секој рак. Поволната прогноза во случај на неопластична болест зависи првенствено од стадиумот на болеста. Ракот на црниот дроб може да се развие тивко или со неспецифични симптоми долго време.

Рак на црниот дроб. Како се гради црниот дроб?

Црниот дроб се наоѓа на десната страна на епигастричниот регион, под десното ребро веднаш над дијафрагмата. Тоа е голем орган кој врши важни функции. Црниот дроб се состои од клетки кои формираат лобули, кои пак формираат сегменти и лобуси на црниот дроб. Жолчните канали се поврзуваат со органот, бидејќи црниот дроб ја снабдува жолчката со дигестивниот систем.

Овој орган е постојано изложен на штетни фактори. Црниот дроб мора да ги трпи последиците од злоупотребата на алкохол, лошата исхрана и конечно да се справи со лековите кои се земаат, а кои многу често имаат крајно негативно влијание врз него.

Иако има способност да регенерира ткиво, клетките на црниот дроб може да се заменат со сврзно ткиво во случај на сериозно или продолжено оштетување, предизвикувајќи цироза на црниот дроб. Овие промени се неповратни и се една од честите причини за рак на црниот дроб.

Храна која ги ПОДОБРУВА ЦРЕВАТА

Причини за рак на црниот дроб

Најчеста причина за примарен рак на црниот дроб е воспаление или цироза на црниот дроб. Друг фактор на ризик за болеста е историја на инфекција со хепатитис Б или Ц и алкохолна цироза предизвикана од прекумерно консумирање алкохол.

Постинфламаторната цироза може да биде предизвикана од безалкохолни масни заболувања на црниот дроб поради дијабетес мелитус, нарушен метаболизам на липидите или состојби предизвикани од одредени лекови, како и труење со токсини.

Ракот на црниот дроб може да биде предизвикан и од автоимуна болест или генетски фактори.

Симптоми на рак на црниот дроб

Ако имате еден или повеќе од следниве симптоми, тоа не е рак на црниот дроб. Всушност, многу од овие симптоми може да бидат предизвикани од други здравствени состојби. Меѓутоа, доколку забележите такви знаци кај себе, не ги потценувајте, консултирајте се со лекар за да го одредите изворот на проблемот.

Знаците за развој на рак на црниот дроб често не се појавуваат до подоцнежните фази на болеста и може да бидат збунувачки и невообичаени во раните фази на болеста. Времето е од суштинско значење, а раното откривање на ракот во голема мера ги зголемува шансите за излекување.

Најчестите симптоми на рак на црниот дроб се:

губење на тежината (без губење на тежината, без промени во животниот стил),

губење на апетит

чувство на ситост и прејадување дури и по консумирање скромна порција храна,

повторено гадење или повраќање,

зголемен црн дроб, чувство на ситост или оток под ребрата на десната страна од телото

зголемена слезина, опиплива под ребрата на левата страна,

постојана стомачна болка или болка во пределот на десното рамо,

оток или собирање течност во абдоменот

чешање на кожата

пожолтување на кожата и очите (жолтица),

опиплив тумор на црниот дроб, под десниот ребро кафез.

Други невообичаени симптоми на рак на црниот дроб може да вклучуваат треска, проширени вени на абдоменот видливи преку кожата и модринки без причина.

Претходна објаваХрана која ги ПОДОБРУВА ЦРЕВАТА
Следна објаваНајнова оптимистичка потврда од ДОКТОР

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име