Дома Здравје Болката на овие две места може да биде знак дека сте заразени...

Болката на овие две места може да биде знак дека сте заразени со омикрон

1009
0

Омикронската варијанта се рашири низ целиот свет и најверојатно ќе ги предизвика повеќето актуелни нови инфекции со коронавирус. Иако симптомите се благи, бидејќи се пренесува побрзо, се шири многу побрзо.

Бидејќи знаците на инфекција се преклопуваат со обичната настинка, понекогаш е тешко да се каже за каков тип на инфекција се работи. Според податоците, омикронската инфекција во повеќето случаи дури и не доведува до респираторни проблеми. Најчесто тоа се суптилни знаци кои можат да се препознаат на два дела од телото.

Најчестите симптоми на омикрон
Мускулната болка е чест симптом на коронавирус. Дури и во случај на инфекција со омикрон, луѓето чувствуваат стегање и болка во мускулите. Според лекарите во Јужна Африка, каде што се пријавени првите случаи на омикрон, повеќето луѓе се пожалиле на мускулна болка позната како мијалгија. Врз основа на податоците собрани низ целиот свет, повеќето луѓе имаат благи респираторни проблеми со силна болка во мускулите. Назален исцедок, болки во телото, болки во градите, болки во грбот и замор најчесто се поврзуваат со омикрон.

Две места каде што можете да почувствувате болка
Двете најчести места каде што луѓето заразени со омикрон чувствуваат болка се – нозете и рамената. Во последните две години е познато дека коронавирусот може да предизвика болка во кој било дел од телото, но во случајот со омикроните, нозете и рамената се најчесто погодените области. Исто така се спомнува и дека болката од нозете преминува во болка на колковите.

За каква болка станува збор?
Болката предизвикана од омикрон може да се манифестира на различни начини, но најчесто се карактеризира со болка која се шири и може да се појави и исчезне додека не закрепнете од инфекцијата. Некои луѓе заразени со омикрон се жалат и на чудно чувство како вкочанетост или слабост во нозете. Кога зборуваме за рамената, пациентите најмногу чувствуваат болка, напнатост и вкочанетост. Слабост во нозете и рамената, исто така, може да биде знак за инфекција со омикрон.

Зошто болката во мускулите е толку честа појава со омикронската инфекција?
Експертите веруваат дека болката во мускулите е чест симптом кај инфекциите кои се шират толку брзо и коронавирусот не е исклучок. Но, зголемениот број на луѓе кои чувствуваат болка во телото може да се должи на неколку фактори. Ова може да се случи поради посредникот на воспалението или можеби затоа што вирусот омикрон несреќа влијае на коските и мускулите многу повеќе од претходната варијанта, пишува timesofindia .

Претходна објаваСпасете се од првут и масна коса
Следна објаваЗачинети кременадли (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име