Дома Здравје Болести откриени од вашите стапала

Болести откриени од вашите стапала

650
0

Стапалата може да откријат скриени здравствени проблеми, како што се псоријаза или проблеми со срцето. Затоа, обрнете внимание!

Отечени зглобови

Кога вашите зглобови отекуваат и ќе сфатите дека вашето теле е речиси поврзано со вашите зглобови, ова може да биде знак за едем. Едемот е абнормална акумулација на течност што предизвикува едематозните ткива и органи да станат влажни и отечени. Отокот може да помине сам по себе, но доколку состојбата се повтори, треба да посетите лекар.

Промени во ноктите

Неправилностите како што се вдлабнатини во ноктите може да бидат знак за псоријаза. Доколку се појави овој проблем со кожата, важно е таа секогаш да биде хидрирана и заштитена однадвор, а постојат и бројни креми и салфети кои можат значително да помогнат при оваа состојба.

Екстремно суви стапала

Можно е оваа појава да е последица на користење на сапун кој ја суши кожата, а може да се работи и за слаба циркулација како последица на артериска болест. Бидејќи оваа состојба го зголемува ризикот од срцев удар, важно е навреме да се преземат неопходните превентивни чекори.

Грчеви во стапалата

Ако често чувствувате грчеви во стапалата, можно е да страдате од недостаток на магнезиум, калциум или калиум. Исто така, можно е да ви треба повеќе вода. Јадете зеленчук кој е богат со овие минерали, а можете да земате и суплементи.

Студени стапала

Ако вашите стапала се секогаш ладни, тоа може да биде знак дека тироидната жлезда не работи правилно и не произведува доволно хормони кои се неопходни за правилно функционирање на телото. Добро загрејте се и носете соодветни чорапи, а доколку не забележите подобрување, обратете се на лекар.

Претходна објаваСе чувствувате надуено и уморно? Еве како да се ослободите од вишокот вода од телото, ова растение е чудо
Следна објаваПомага во борбата против акните

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име