Дома Interesting Боење јајца со помош на чај од хибискус: ВИДЕО КОЕ ГО ПОГЛЕДНАЛЕ...

Боење јајца со помош на чај од хибискус: ВИДЕО КОЕ ГО ПОГЛЕДНАЛЕ ОКОЛУ 3 МИЛИОНИ ЛУЃЕ

598
0

Боење јајца со помош на чај од хибискус : ВИДЕО КОЕ ГО ПОГЛЕДНАЛЕ ОКОЛУ 3 МИЛИОНИ ЛУЃЕ
Боење јајца со помош на чај е многу лесна техника, а кога ќе го видите крајниот резултат – ќе бидете пресреќни!

Како да бојадисате јајца со чај?

Само неколку дена нè делат од Велигден , а подготовките за бојадисување јајца се на добар пат. Иако досега сигурно сте слушнале за бројни техники, ние ви носиме една од наједноставните – користете чај од хибискус и на сосема природен и лесен начин ќе добиете прекрасни јајца кои, сигурни сме, ќе ги маѓепсаат сите!

Имено, за овој начин на фарбање ви се потребни бели јајца.


Потребни состојки:

Чај од хибискус
сурови белки од јајца
80 гр чај од хибискус (доволно за 10 јајца)
алкохолен оцет
фолија за растегнување

Постапка:

Нежно исплакнете ги јајцата во млака вода пред да ги готвите. Потоа ставете ги во тенџере со половина литар ладна вода и 400 мл алкохолен оцет и варете ги 11 минути . Кога ќе се појави пена на површината на водата, внимателно отстранете ја со лажица. Потоа прелијте ги јајцата со ладна вода и повторно избришете ги со чист сунѓер.

Од друга страна, во садот ставете 80 гр чај од хибискус рефус, а не од кесичка. Прелијте го со топла вода и додадете една лажичка оцет и добро измешајте. И потоа испуштете ги јајцата во неа. По 3 минути извадете ги јајцата со малку чај и ставете ги на фолија. Додадете уште малку чај и извртувајте.

Оставете ги да отстојат неколку минути и потоа нежно избришете ги со хартиена крпа. Оставете ги добро да се исушат и премачкајте ги со масло за да блеснат.

Забелешка: Колку подолго ги чувате јајцата во чајот, бојата ќе биде потемна.

Претходна објаваНаправете МОЌЕН ЛЕК ОД коприва за подобра КРВНА СЛИКА – 4 состојки, само 10 минути: Еликсир на здравјето во тегла
Следна објаваБЛИТВАТА Е ЧУВАР НА ЗДРАВЈЕТО, НО ДЕФИНИТИВНО ЈА ГОТВИТЕ НА ПОГРЕШЕН НАЧИН! ЕВЕ КАКО ДА НЕ ГИ ИЗГУБИ ВРЕДНИТЕ СОСТОЈКИ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име