Дома Health Богатство на здравјето од семките од лимон? Колку можете да јадете и...

Богатство на здравјето од семките од лимон? Колку можете да јадете и какви придобивки носат тие?

330
0

Богатство на здравјето од семките од лимон? Колку можете да јадете и какви придобивки носат тие?

Лимонот е многу корисен и добар за нашето здравје, а причина за тоа е пред се витаминот Ц кој го има во изобилство. Сепак, помалку е познато дека и семките од лимон се вистинско богатство на здравјето.

Сварете 6 лимони со половина литар вода и….

Имено, семките од лимон можете да ги консумирате со мелење, варење во вода и пиење од течноста. Покрај тоа, има и паста од кора од лимон, која е одличен додаток на јадењата. Имајте на ум дека не се препорачува да се консумираат повеќе од три семки лимон дневно и дека доколку не ги сомелете пред јадење, веројатно нема ни да ги сварите.

Како и самиот лимон , неговите семки се полни со витамин Ц и се добар извор на лимоноиди и флавоноиди. Ако стекнете навика да ги јадете овие семки, ќе му обезбедите на вашето тело важни антиоксиданси. Ова го намалува ризикот од оксидативен стрес, но и од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес, рак и други.

Аналгетски ефект
Семките од лимон може да се претворат и во квалитетно масло – кое е одличен природен аналгетик. Имено, маслото од семе од лимон позитивно влијае на деловите од мозокот кои се поврзани со рецепторите за болка. Ова обезбедува аналгетски ефект.

Создавање на колаген
Стареењето на кожата е резултат на намалување на производството на колаген. Најдобар начин за забавување на стареењето на кожата е зголеменото внесување на витамин Ц, кој освен што ја штити кожата од различни негативни фактори – му овозможува на телото да синтетизира колаген.

Инфекции
Екстрактот од семе од лимон може да биде добар сојузник во превенција и третман на разни инфекции. Откриено е дека состојките во кората од лимон може да го намалат ризикот од прекумерен раст на кандида, позната габична габа која може да направи многу штета кога ќе прерасне.

Ја подобрува меморијата и концентрацијата
На пазарот се достапни различни препарати кои го помагаат функционирањето на мозокот. Меѓу нив е и маслото од семе од лимон, кое е многу корисно за помнење и концентрација, а наводно и го подобрува расположението – поради позитивното влијание на допаминските и серотонин рецепторите

Претходна објаваДали шумливите таблети се здрави?
Следна објаваМакало со праз…Многу едноставно и многу вкусно македонско традиционално јадење…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име